کد خبر: ۱۵۶۴۶
۰۵ تير ۱۴۰۳ - ۰۰:۴۸
مدیر عامل بانک توسعه تعاون:

نوآوری های فقهی بانک توسعه تعاون درتطبیق عملیات بانکی باموازین شرعی اثرمثبت دارد

مدیرعامل بانک توسعه تعاون در پنجاه و چهارمین جلسه شورای معاونین بر رعایت تطبیق عملیات بانکی با موازین شرعی در بانک توسعه تعاون تاکید نمود.

به گزارش پرشین خبر از روابط عمومی بانک توسعه تعاون؛ محمد شیخ حسینی در این جلسه اظهار داشت: اسلام دین پویایی و حرکت است، در دانش مالی اسلامی و بانکداری اسلامی، راهکار‌ها و فرآیند‌های متنوعی وجود دارد، این دانش صرفا بر نفی ربا استوار نیست، بلکه با ارائه عقود متنوع و سیستم‌های کارآمد، شرایط را برای رشد و پیشرفت و فعالیت‌های سالم اقتصادی فراهم می‌آورد.
شیخ حسینی گفت: کلیه عملیات بانک در تجهیز و تخصیص منابع و پرداخت تسهیلات مبتنی بر موازین فقهی و شرعی و طبق عقود اسلامی در جریان است و عملیات بانکی و اعتباری مبتنی بر قواعد اسلامی به لحاظ نحوه درست مصرف، سود حاصل از تولید و بکارگیری عقود نیازمند دقت‌ها و ملاحظاتی است که بانک توسعه تعاون توانسته در این زمینه‌ها به خوبی ورود کرده است.
وی افزود: بانکداری اسلامی صرفاً با حذف ربا محقق نمی‌شود و لازمه یک نظام بانکی اسلامی حرکت در مسیری است که مبانی اسلامی اقتصاد در آن لحاظ شده باشد. از شاخصه‌های بانکداری اسلامی علاوه بر حذف ربا، می‌توان به ویژگی‌های خاص آن مانند انجام معاملات و قرارداد‌ها بر اساس عقود اسلامی، شفافیت و توجه به اخلاق بانکداری اشاره کرد.
این مقام بانکی تاکید کرد: بانک توسعه تعاون در برنامه‌ها و فرآیند‌ها اهتمام والایی برای تطبیق حداکثری موازین فقهی دارد، بانک توسعه تعاون از لحاظ استقرار و حضور مشاور فقهی و ناظر شرعی در شبکه بانکی سرآمد بوده است، حجت الاسلام و المسلمین صباغیان ناظر شرعی بانک از افراد خبره این حوزه است، ارتباط بانک با شورای فقهی بانک مرکزی نیز در سطح مساعد و اثربخش است، در میان همکاران بانک نیز استعداد‌های مناسبی برای ترویج نوآوری‌های فقهی وجود دارند که تدوین سیاست‌های اعتباری با نگاهی جامع به مسائل فقهی از جمله دستاورد‌های سالیانه بانک است.
وی ادامه داد: شاهد هستیم که بانک توسعه تعاون در بکارگیری روش‌های نوین تامین مالی در سطح شبکه بانکی پیشتاز بوده است، می‌دانیم که دانش مالی و بانکداری اسلامی نگاهی جامع به ارتباط بازار پولی و بانکی دارد، از این رو بانک نیز در توجه به ارتباط و تعامل میان بازار پول و سرمایه با تکیه بر نوآوری‌های فقهی فعال بوده است، اعتقاد داریم با تکیه بر فرآیند‌های مالی اسلامی می‌توان علاوه بر رونق تولید، در مهار تورم نیز توفیقات خوبی حاصل می‌شود.
شیخ حسینی بررسی عقد قرارداد مرابحه با استفاده از ظرفیت کارشناسی و کمیته فقهی در بانک اشاره کرد و اظهار داشت: بانک توسعه تعاون در تبیین قواعد و مقررات شرعی و بانکی گام‌های موثری برداشت.
گفتنی است در این جلسه گزارش اقدامات انجام شده در خصوص سیستمی کردن میانگین و امتیاز تسهیلات، پیگیری ثبت و واریز سود نقدی سهام شازند و تاسیس شرکت تامین سرمایه بانک و همچنین جذب منابع صندوق کارآفرینی امید و سایر شرکت‌های زیر مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.

 

ارسال نظر
اخبار روز
ادامه >>