کد خبر: ۸۳۷۷
۱۳ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۰:۱۶

عملیات اجرایی نیروگاه اتمی ایران هرمز در سیریک آغاز شد

عملیات اجرایی نیروگاه اتمی ایران هرمز با دستور رئیس جمهور و حضور رئیس سازمان انرژی اتمی در سیریک هرمزگان آغاز شد. با تکمیل این نیروگاه، جمهوری اسلامی ایران جایگاه نخست منطقه در تولید انرژی برق هسته‌ای را کسب می‌کند.

به گزارش پرشین خبر؛ نیروگاه اتمی سیریک شامل چهار واحد نیروگاه اتمی از نوع نسل توسعه یافته موسوم به نسل سوم پلاس هرکدام با ظرفیت حداقل یکهزار و ۲۰۰ مگاوات الکتریکی در مجموع به ظرفیت پنج هزار مگاوات ساخته خواهد شد و با احتساب سه هزار مگاوات نیروگاه بوشهر، ظرفیت نیروگاه‌های اتمی کشور به هشت هزار مگاوات افزایش خواهد یافت.
نیروگاه اتمی سیریک تا سال ۱۴۱۰ مطابق با سند راهبردی سازمان انرژی اتمی ایران تکمیل شده و واحد نخست آن در سال ۱۴۰۷ به بهره‌برداری خواهد رسید و پس از آن به فاصله هر ۶ ماه، یک واحد جدید به ظرفیت این نیروگاه افزوده خواهد شد.
تامین مالی این پروژه راهبردی با استفاده از منابع عمومی دولت و خط اعتباری روسیه و تسهیلات تامین مالی خارجی (فاینانس) خواهد بود.
احداث و بهره‌برداری از نیروگاه اتمی سیریک از طریق مشارکت با سازندگان بین المللی و با استفاده از ظرفیت و توان داخلی و صنایع بزرگ کشور طراحی و پیش‌بینی شده است.
تلاش برای ساخت نیروگاه در منطقه سیریک استان هرمزگان گرچه از سال ۱۳۹۵ دنبال شد، اما با توقف مواجه شد. در سال ۱۴۰۰ و پس از سفر رئیس‌جمهور کشورمان به روسیه و اختصاص خط اعتباری مورد نیاز از سوی آن کشور، برای تسریع در عملیات احداث آن انجام شد.
زمزمه‌های احداث نیروگاه سیریک برای کمک به افزایش ظرفیت برق کشورمان از سال ۱۳۹۳ مطرح و از همان ابتدا مقرر شد ساخت این نیروگاه با استفاده از کمک‌های مالی دولت روسیه به سرانجام برسد.
با این حال فعالیت رسمی برای احداث آن از اواخر سال ۱۳۹۵ و در زمان وزارت «حمید چیت‌چیان» به‌عنوان وزیر وقت نیروی دولت یازدهم با روسیه امضا و پس از کلنگ‌زنی مقرر شد تا این نیروگاه سیریک هرمزگان با خط اعتباری روسیه احداث شود.


ارسال نظر
اخبار روز
ادامه >>