کد خبر: ۴۰۶۰
۲۷ آبان ۱۴۰۲ - ۱۲:۲۹

دلایل تشدید رسوب کالا در گمرکات

رئیس مجمع عالی واردات گفت: به‌دلیل کندی فرایند تخصیص ارز و مشکل بودن تهاتر ارز حاصل از صادرات برای واردات، رسوب کالا در گمرک تشدید شده و واردکنندگان قانونی با مشکل مواجه شده‌اند.

علیرضا مناقبی، رئیس مجمع عالی واردات  در مورد رسوب کالا اظهار کرد: هیچ واردکننده قانونی به دلیل منافع خود کالای وارداتی را در گمرک نگه نمی‌دارد بلکه به دلیل مشکلات حاکمیتی مانند تخصیص ارز و… واردکننده مجبور به انبار کالا می‌شود.
وی افزود: گمرک مقصر نیست و واردکننده قانونی هم قطعاً نمی‌خواهد که کالای خود را رسوب کند البته نکته این است که تاکنون آمار دقیقی از وضعیت رسوب کالاهای مانده در گمرک داده نشده است؛ به این معنا که کالای رسوب شده مربوط به کیست و چرا در گمرک مانده است؟ آیا کالا در مسیر تخصیص ارز مانده یا مشکلاتی با وزارتخانه‌های دیگر داشته است؟
مناقبی تصریح کرد: هزینه‌هایی را که در گمرک بابت انبارداری داریم نسبت به کشورهای اطراف کم است لذا برخی شاید به این دلیل کالا را در گمرک نگه دارند.
رئیس مجمع عالی واردات با بیان اینکه تهاتر ارز صادرکننده با واردکننده سخت است، گفت: به طور کلی به‌دلیل کندی فرایند تخصیص ارز و مشکل بودن تهاتر ارز حاصل از صادرات برای واردات، رسوب کالا در گمرک تشدید شده و واردکنندگان قانونی با مشکل مواجه شده‌اند.


ارسال نظر
اخبار روز
ادامه >>