کد خبر: ۱۶۴۳۷
۱۹ تير ۱۴۰۳ - ۲۲:۳۵
رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور:

آزمایشگاه داده کاوی مالیاتی قدمی بزرگ در راستای هوشمندسازی نظام مالیاتی است

رئیس کل سازمان مالیاتی کشور در آیین افتتاح آزمایشگاه داده‌کاوی مالیاتی، آزمایشگاه داده کاوی را قدمی بزرگ در راستای هوشمندسازی نظام مالیاتی دانست و گفت: با تکیه بر داده‌های متقن و به کمک شرکت‌های دانش‌بنیان فضای کافی برای حرکت به سمت عدالت مالیات ستانی و شناسایی مودیان جدید فراهم شده است.

به گزارش پرشین خبر از رسانه مالیاتی ایران، سید محمد هادی سبحانیان در جلسه افتتاحیه آزمایشگاه داده‌کاوی مالیاتی که در چهارمین روز از هفته فرهنگ مالیاتی با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی، روسای دانشگاه‌ها و اندیشکده‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان در سازمان امور مالیاتی کشور برگزار شد، گفت: در حوزه اتکا منابع بودجه دولت به مالیات، گام مهمی برداشته شده و از آسیب‌های اتکا به نفت کاسته شده است.
وی با بیان اینکه طی دهه ۹۰ نسبت درآمد بودجه عمومی ۳۸ درصد بوده در سال ۱۴۰۲ به بالای ۴۱ درصد رسیده است و افزود: ناگزیر هستیم برای اداره کشور از درآمد‌های پایداری مثل مالیات استفاده کنیم.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به اینکه نظام مالیاتی باید مبتنی بر حاکمیت داده باشد و امروزه نظام چانه زنی برچیده شده است، اظهارداشت: جهت تأمین درآمد‌ها و اداره کشور با مالیات، نیازمند همراهی مردم هستیم که لازمه آن آگاهی مردم از هزینه کرد محل مصارف مالیات است.
دکتر سبحانیان آزمایشگاه داده‌کاوی مالیاتی را قدمی بزرگ در راستای هوشمندسازی نظام مالیاتی دانست و تصریح کرد: اگر به دنبال سرمایه گذاری در کشور هستیم ناگزیریم با اتکا به داده و با رویکرد عدالت محوری و شریک راهبردی دانستن فعالان اقتصادی امور را پیش ببریم.
وی با بیان اینکه بیش از ۸۵ درصد خوداظهاری مودیان را با مطابقت داده‌های موجود در نظام مالیاتی پذیرش کردیم، افزود: رویکرد ما به مودیان، تعاملی و رحمانی است و بنا داریم نظام مالیاتی را به یک سازمان محبوب مبدل سازیم.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به اینکه با تکیه بر داده‌های متقن و به کمک شرکت‌های دانش‌بنیان فضای کافی برای حرکت به سمت عدالت مالیات ستانی و شناسایی مودیان جدید فراهم شده است، گفت: شناسایی حساب‌های اجاره‌ای و ذینفعان واقعی، شناسایی راه‌ها و شیوه‌های فرار مالیاتی و اعتبارسنجی اظهارنامه‌های مالیاتی با استفاده از آزمایشگاه داده کاوی میسر شده است تا شفاف سازی و پیش بینی پذیر شدن فعالیت‌های اقتصادی محقق شود.
وی خاطرنشان کرد: در سال گذشته برای اشخاصی که در شناسایی فرار مالیاتی موثر بوده اند، حدود ۵۰۰ میلیون تومان پاداش داده شد.
در ادامه این مراسم دکتر زمانیان رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری اظهارداشت: داده‌های محبوس در نظام بروکراتیک اداری باید در اختیار نهاد‌های تصمیم گیر در عرصه اقتصادی قرار گیرد.
وی با بیان اینکه داده‌ها می‌توانند مبنای خلق ارزش برای نظام اقتصادی کشور باشند، افزود: داده هم مثل نفت اگرچه بدبو، اما پرخاصیت و با ارزش است که می‌تواند مبنای اخذ تصمیم در کشور باشد.
همچنین عبدوس مدیر کل دفتر طراحی و تحلیل فرایند‌های مالیاتی با بیان اینکه زیرساخت‌ها و بستر‌های نرم افزاری لازم در راستای هوشمندسازی نظام مالیاتی از طریق آزمایشگاه داده کاوی مالیاتی مهیا شده است، گفت: از الگوریتم‌ها و فناوری‌ها به واسطه شرکت‌های دانش بنیان می‌توانیم در شناسایی فرار‌های مالیاتی و محاسبه عادلانه مالیات‌ها بهره بگیریم.
دکتر افتخاری، رییس دانشگاه امام صادق نیز در این مراسم گفت: وجود آزمایشگاهی که اجازه بدهد نخبگان و دانشجویان به داده‌های مالیاتی دسترسی داشته باشند، به تغییر حکمرانی در این حوزه کمک می‌کند.
در ادامه این مراسم دکتر داود ادیب رئیس انجمن هوش مصنوعی و اقتصاد دیجیتال ایران عنوان کرد: آمادگی داریم ظرفیت‌ها و پتانسیل انجمن را در راستای تعامل و هماهنگی بیشتر در هوشمندسازی نطام مالیاتی در اختیار وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان امور مالیاتی قرار دهیم.
رسولی زاده مدیرعامل شرکت دانش بنیان پارت نیز تصریح کرد: سازمان امور مالیاتی پیشگام در بسترسازی در مسیر حاکمیت داده است.
وی افزود: استفاده از هوش مصنوعی در داده کاوی برای شفافیت مالیات ستانی در دنیا در دستور کار قرار گرفته است.

 

ارسال نظر
اخبار روز
ادامه >>