کد خبر: ۱۵۹۰۳
۱۰ تير ۱۴۰۳ - ۱۹:۳۰

پیام رییس کل بیمه مرکزی به مناسبت رویداد ایران اینشورتک ۲۰۲۴ و نمایشگاه الکامپ

علی استاد هاشمی رئیس کل بیمه مرکزی ایران در پیامی به مناسبت آغاز رویداد ایران اینشورتك 2024 در قالب بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی الكامپ عنوان کرد: با رشد روز افزون فناوری‌های نوین، صنعت بیمه نیز در حال تجربه تحولات قابل توجهی است. استفاده از هوش مصنوعی، داده‌کاوی، بلاکچین و سایر فناوری‌ها، بهبود عمده‌ای در فرایند‌ها و خدمات بیمه‌ای ایجاد کرده است.

به گزارش پرشین خبر به نقل از روابط عمومی بیمه مرکزی ایران؛ در این پیام آمده است؛ اما با این تحولات، چالش‌هایی نیز به وجود آمده است. از جمله افزایش رقابت، حفظ حریم خصوصی مشتریان در محیط‌هایدیجیتال، مدیریت و تجزیه و تحلیل داده‌های حجیم و پیچیدهو نیز تعامل کارآمد بین انسان و هوش مصنوعی.
به طور کلی، تحولات نوظهور در صنعت بیمه از یک سو فرصت‌های فراوانی را برای بهبود عملکرد، افزایش کیفیت خدمات و افزایش رقابت‌پذیری ارائه می‌دهد، اما از سوی دیگر نیازمندبهره‌وری و استفاده هوشمندانه از فناوری‌های پیشرفته و مدیریتمؤثر چالش‌های آن است.
تکنولوژی‌های نوین، تأثیر تغییرات آب و هوایی، مدیریت ریسک‌های جدید، تغییرات قوانین و مقررات، تأمین مالی برای بیمه ریسک‌های پیچیده و بزرگ، توسعه بیمه‌های جدید برای پوشش ریسک‌های جدید مانند بیمه سلامت الکترونیک و بیمه خودرو‌های خودران و تغییرات در الگو‌های مصرف و رفتار مشتریان و تأثیر آن بر محصولات بیمه، مهم‌ترین موضوعات تأثیرگذار در صنعت بیمه هستند که بیمه مرکزی هم با نگاه به این موضوعات برنامه‌های خود را تدوین نموده و در حال اجرای این برنامه‌ها است.
از همین رو بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران با درک اهمیت توجه به کلان روند‌های نوظهور در دنیا و به ویژه ورود فناوری، تلاش کرده تا استراتژی‌ها و سیاست‌های دقیق و قابل دستیابی را در این راستا تنظیم و اجرایی کند تا بتواند در نقش هدایت کننده، تسهیلگر و ناظر، به روند توسعه فناوری در صنعت بیمه کمک کند.
بیمه مرکزی در مسیر تنظیم گری و مقررات گذاری با رویکرد آینده نگری، تأمین حقوق مشتریان، تشویق به نوآوری، مدیریت و کنترل ریسک‌های جدیدی که با پیشرفت تکنولوژی و تغییرات اجتماعی و زیست محیطی به وجود آمده‌اند و تأمین پایداری مالی شرکت‌های بیمه و توسعه بیمه‌های جدید را در الویت رویکرد‌های خود قرار داده است.
همچنین در مواجهه با تغییرات فناوری، حمایت، تسهیلگری و تنظیم گری در راستای توسعه فناوری‌های نوین بیمه ای، ایجاد زیرساخت‌های قانونی همچون تدوین آیین نامه‌ها (اولین گام تدوین ایین نامه ۱۰۵)، ایجاد زیرساخت‌های توسعه فناوری بیمه همچون مرکز نوآوری، محیط آزمون نوآور تنظیم گری، رویداد‌های فناوری بیمه و ...، تدوین نقشه راه توسعه فناوری بیمه، مشارکت با دستگاه‌ها و نهاد‌های متولی فناوری در کشور در راستای تسهیل گری توسعه فناوری بیمه و اجرای پویش‌های فناورانه به منظور توسعه کسب و کار‌های حوزه فناوری بیمه از مهم‌ترین رویکرد‌های بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران است.
اکنون بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران در استای برنامه‌های توسعه نوآوری و فناوری صنعت بیمه، با برگزاری رویداد ایران اینشورتک ۲۰۲۴ در قالب بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی الکامپ، پیام متفاوتی را به جامعه منتقل کرد که صنعت بیمه با صدایی رسا و گویا از نوآوران، فناوران، استارت آپ‌ها و شرکت‌های فناور برای مشارکت در توسعه فناوری در این صنعت دعوت می‌کند.

 

ارسال نظر
اخبار روز
ادامه >>