email
save
کد خبر: ۱۵۸۳۸
۰۹ تير ۱۴۰۳ - ۱۹:۴۹

شهداد گرم ترین منطقه کشور شد

اداره کل هواشناسی استان کرمان اعلام کرد که امروز شنبه، شهداد از توابع شهرستان کرمان با حداقل دمای ۳۹ و حداکثر دمای ۴۸.۸ درجه سانتی‌گراد بالاترین دما را در کشور داشته است.

به گزارش پرشین خبر؛ از ابتدای سال جاری تاکنون دمای هوای شهداد بیش از چهار بار در سطح کشور رکورد زد و رتبه گرم‌ترین نقطه کشوری را به خود اختصاص داد.
شهداد دروازه ورود به کویر جهانی لوت است که گردشگران، کلوت‌های زیبای آن را هیچگاه فراموش نمی‌کنند؛ این زیبایی‌ها و تجربه آفرودسواری در این منطقه درحالی است که ده‌ها جاذبه تاریخی و گردشگری در این منطقه وجود دارد. به فاصله کمتر از ۱۰ کیلومتر از شهداد، در سیرچ، زادگاه هوشنگ مرادی کرمانی- نویسنده شهیر کشورمان- مناطق سردسیر و بکری با انواع میوه‌های تابستانی مثل گیلاس و... وجود دارد.

پیش بینی باد و باران
در اطلاعیه روز شنبه اداره کل هواشناسی استان کرمان آمده است: طبق بررسی آخرین نقشه‌های پیش‌یابی از امروز تا انتهای هفته افزایش ابر، وزش باد و گرد و خاک برای اغلب مناطق استان پیش‌بینی می‌شود.
براساس این اطلاعیه در این مدت با وزش باد به‌نسبت شدید در استان‌های همجوار و خیزش گرد و خاک و انتقال ریزگرد به استان را خواهیم داشت که منجر به افزایش غلظت غبار، کاهش کیفیت هوا و دید افقی در استان به ویژه مناطق شمالی، شمال غربی و نوار شرقی استان خواهد شد.
همچنین طبق اعلام مرکز پیش‌بینی هواشناسی، در این مدت ضمن افزایش ابر رگبار پراکنده باران در برخی مناطق مرکزی و جنوب غربی به ویژه ارتفاعات این مناطق محتمل است.
کرمان را باید فرصت و ظرفیت اعجاز‌ها از نظر گردشگری خواند، زیرا باوجود اینکه مناطقی از آن گرم‌ترین نقطه کشور را تجربه می‌کند، اما مناطق بکر و خنکی دارد که در همین ایام تابستان نیازمند به کولر نیستند.
کرمان را فقط به پسته، خرما، معدن یا صیفی جات خارج از فصلش در زمستان (جنوب استان کرمان معروف به هندوستان ایران) نشناسید، اینجا، دیار کریمان دومین تولیدکننده گردوی کشور است که سالانه میزبان جشنواره‌های مختلف گیلاس، بادام و از قطب‌های تولید زردآلو، هلو و دیگر میوه‌های تابستانی نیز به شمار می‌رود.
کرمان با ۱۰ جاذبه، بیشترین تعداد آثار ثبت جهانی ایران را در بین استان‌ها به نام خود ثبت کرده است و باید آن را استان اعجاز زیبایی‌ها خواند؛ در همین ایام تابستان که برخی مناطق شمالی، شرقی و جنوبی آن گرمای بسیار زیادی را تجربه می‌کنند، مناطق بکری با فاصله کوتاه از همین مناطق گرمسیر را داریم که به زیبایی‌های شمال کشور طعنه می‌زنند. دلفارد و ساردوییه جیرفت، زیبایی‌های هنزا و بندر، به ویژه منطقه زیبای موسوم به تخت سرتشتک در شهرستان رابر که دشت وسیعی در ارتفاع بسیار بالا واقع شده، همه و همه در کنار دیگر مناطق بکر و مرتفع شهرستان‌های بافت، بردسیر، راور، رفسنجان، سیرجان و غیره، شما را به سرزمین زیبایی‌ها دعوت می‌کنند.
ارگ بم (بزرگترین سازه خشتی جهان)، روستای دست‌کَند میمند با چندهزار سال قدمت، باغ زیبای شازده یا شاهزاده ماهان با ویژگی‌های منحصر به فرد باغ و معماری عمارت آن، دشت کویر لوت که قدیمی‌ترین درفش جهان از این کویر در منطقه شهداد به دست آمده و سه قنات «گوهرریز» جوپار در شهرستان کرمان، «اکبرآباد» و «قاسم آباد» در شهرستان بم، کاروانسرا‌های گنجعلیخان کرمان و چاه کوران راور و نیز روستای دارستان سیرجان و این شهرستان به عنوان خاستگاه بافت گلیم شیرکی سیرجان از آثار ثبت جهانی استان کرمان به شمار می‌روند.

 

ارسال نظر
اخبار روز
ادامه >>