کد خبر: ۱۳۳۸۹
۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۲:۳۶

توسعه همکاری های مشترک ایران و روسیه در زمینه فناوری های نوین صنعت گاز

مدیر برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی گاز ایران در دیدار با مقامات فدراسیون انرژی روسیه با تاکید بر اهمیت همکاری‌های دوجانبه بین دو کشور در صنعت گاز، بر لزوم تحلیل دقیق و شناسایی ظرفیت‌ها و فرصت‌های همکاری و هماهنگی بیشتر فیمابین تأکید کرد.

به گزارش پرشین خبر به نقل از روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، حسینعلی محمدحسینی در نشست مشترک شرکت ملی گاز ایران و فدراسیون انرژی روسیه که در بیست‌وهشتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی برگزار شد، ضمن اشاره به علاقه‌مندی ایران جهت توسعه روابط میان این شرکت و خانه گاز با روسیه، بر شروع فرآیند هوشمندسازی در زنجیره گاز در ایران اشاره کرد.
وی ضمن استقبال از پیشنهاد فدراسیون انرژی روسیه مبنی بر ایجاد میزگرد و پنل‌های تخصصی در حوزه‌های دیجیتال سازی، هوشمندسازی و رصد و تحلیل داده‌ها در هفته انرژی روسیه و هم‌چنین در کنگره انرژی در سن پترزبورگ روسیه، بر ضرورت شکل‌گیری فعالیت‌ها و اقدامات مشترک تأکید کرد.
محمد حسینی با تأکید بر ضرورت رصد، مطالعه و سیاست‌گذاری بازار‌های انرژی جهان در یک مرکز مشترک، بر انتقال تجربیات مشترک در حوزه‌هایی هم‌چون کاهش میزان هدررفت گاز، هوشمندسازی سیستم‌های اندازه‌گیری و ارتقای مقاوم‌سازی تأسیسات گاز در برابر حملات تروریستی و خرابکارانه تأکید کرد.
مدیر برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی گاز ایران در پایان، به وجود ظرفیت‌های قابل توجه در صنعت گاز ایران جهت صادرات، واردات، پالایش، انتقال گاز و تبیین فعالیت‌های مشترک در این حوزه اشاره و آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای ارایه تعریفی درخصوص زمینه همکاری مشترک در این حوزه‌ها را اعلام کرد.
در ادامه این نشست، نمایندگان و مقامات فدراسیون روسیه ضمن ابراز خرسندی از امضای تفاهم‌نامه فی‌مابین با شرکت ملی گاز ایران به عنوان سندی پایه و راهنما، بر لزوم تحلیل دقیق و شناسایی ظرفیت‌ها و فرصت‌های همکاری و هماهنگی بیشتر جهت ایجاد فضا‌های همکاری مشترک تأکید کردند.
بنا بر این گزارش، طرف روسی ضمن ابراز علاقمندی جهت تعریف فعالیت مشترک و انتقال تجربیات در حوزه هوشمندسازی سیستم‌های اندازه‌گیری و دیجیتال‌سازی، گفت: با توجه به این‌که زمینه همکاری مناسبی جهت استفاده از فناوری‌های مرتبط در حوزه هوشمندسازی میان دو کشور وجود دارد، روسیه درصدد است تا از طریق هوشمندسازی نسبت به کاهش میزان گاز هدررفت در شبکه انتقال و توزیع بپردازد.
گفتنی است، ایجاد یک مرکز تحقیقات و مطالعه مشترک در حوزه گاز، ایجاد هاب گازی در شمال ایران و سوآپ گازی و هم‌چنین تجارت گاز و برق از دیگر محور‌های این نشست بود.
شایان ذکر است، در این نشست، طرفین بر ادامه مذاکرات از طریق تشکیل کارگروه تخصصی، قبل از کنگره سن پترزبورگ در روسیه، برای نهایی کردن حوزه‌های هدف همکاری تصریح کردند.

 

ارسال نظر
اخبار روز
ادامه >>