کد خبر: ۱۳۱۵۰
۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۰:۳۵
معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون:

میز تخصصی نفت و گاز جهت ارزآوری بیشتر در وزارت تعاون تشکیل شد

معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه میز تخصصی نفت و گاز در این وزارتخانه تشکیل شده است گفت: این میز تخصصی به خاطر اهمیت شرکت‌های پتروشیمی از نیمه دوم سال ۱۴۰۱ تشکیل شد تا در جهت تکمیل زنجیره ارزش، سودآوری وارزآوری شرکت‌های تابعه و با استفاده از توان شرکت‌های دانش بنیان برنامه ریزی و سیاست گذاری کنند.

به گزارش پرشین خبر؛ علیرضا عسگریان در بازدید از نمایشگاه نفت، گاز و پتروشیمی در نشستی خبری در این خصوص افزود: شرکت‌های تابعه وزارت کار شامل پتروشیمی، سلولزی، لاستیک و سایر تولیدات سهم قابل توجهی در بازار دارند و امسال نیز در جهت رشد تولیدات برنامه ریزی کرده اند.
وی خاطر نشان کرد: در حوزه متانول ۱۰ درصد، اوره ۱۲ درصد، اتیلن ۲۰ درصد تایر و نخ تایر ۲۰ تا ۴۴ درصد، روان کار‌ها شامل روغن‌های پایه و ضد یخ ۳۰ درصد و قیر ۳۱ درصد سهم کل بازار توسط شرکت‌های تابعه این وزارتخانه تامین می‌شود. همچنین میزان حجم فراورده‌های پتروشیمی در شرکت‌های زیر نظر صندوق تامین اجتماعی ۳.۴ میلیون تن بوده است که با رشد ۲۴ درصد به ۴.۳ میلیون تن در سال جدید دست خواهیم یافت ضمن اینکه برنامه ما برای شرکت شستا از سه میلیون ۶۶۰ هزار تن رسیدن به رشد ۷۲ درصدی با ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تن است.
عسگریان بر سرمایه گذاری‌های سنگین در حوزه‌های مختلف به ویژه پتروشیمی تاکید کرد و گفت: برای صندوق تامین اجتماعی در سال گذشته برای برنامه پنج ساله ۲میلیارد دلار و برای شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) ۱.۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری در شرایط تحریمی صورت گرفته است.
وی اضافه کرد: نوع سرمایه گذاری‌ها در حوزه‌های مختلف متنوع است امیدواریم با غلبه بر تحریم‌ها بتوانیم به بهبود اقتصادی شرکت‌ها کمک کنیم.
صادرات به کشور‌های همسایه و آفریقایی
معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر صادرات تولیدات شرکت‌های زیر مجموعه این وزارتخانه تاکید کرد و گفت: تشکیل میز تخصصی نفت و گاز در جهت رشد صادرات و ارزاوری است در همین راستا تمرکز ما بر صادرات به کشور‌های همسایه و آفریقایی است که فاقد محصولات پتروشیمی و صنایع کشاورزی هستند.
وی ادامه داد: در همین راستا هماهنگی‌های خوبی با سفارت خانه‌ها و وزارت امور خارجه داشته این تا از ظرفیت‌های صادراتی استفاده کنیم.
عسگریان تاکید کرد: در حوزه‌های مختلف آماده صادرات هستیم در حوزه پتروشیمی دارای موقعیت استراتژیک هستیم نه تنها بازار‌ها را از دست نداده ایم بلکه با افزایش تولید، تامین نیاز داخلی به دنبال‌های بازار‌های هدف صادراتی جدید هستیم.
وی با بیان اینکه در حوزه‌های مختلف صنعتی به خودکفایی رسیده ایم گفت: با وجود شرایط تحریمی در حوزه صنعت لاستیک و نخ تایر، فراورده‌های پتروشیمی به دستاورد‌های خوبی دست یافته ایم.
معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به ایجاد پنج نیروگاه خودتامین در صنایع گفت: شرکت‌های تابعه وزارت کار برای تامین برق و گاز مورد نیاز در فصول مختلف سال اقدام به ایجاد نیروگاه‌های خود تامین برق و مخازن ذخیره سازی گاز کرده اند این امر باعث شده تا نه تنها نیاز خود را تامین کنند بلکه برق مازاد را به شبکه برق سراسری تزریق کنند.
عسگریان بیان داشت: هماهنگی‌های خوبی بین صنایع و وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تامین بری و ایجاد نیروگاه‌ها صورت گرفته است.
معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه ۱۰۳ شرکت در حوزه‌های مختلف زیر نظر این وزارتخانه هستند، گفت: از این تعداد ۴۷ شرکت بورسی نیستند که قرار است با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته وارد بازار سرمایه شوند.
وی گفت: ورود شرکت‌ها به بازار سرمایه باعث شفافیت در صورت‌های مالی و عرضه کالا‌ها می‌شود. از مجموع کل شرکت‌های تابعه وزارت کار، ۶۱ شرکت پتروشیمی هستند.

 

برچسب ها
ارسال نظر
اخبار روز
ادامه >>