کد خبر: ۱۱۱۷۹
۱۴ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۹:۱۳
رئیس کل گمرک ایران بیان کرد:

صادرات ۳۶ میلیارد دلاری نفت در سال ۱۴۰۲

رئیس کل گمرک ایران از صادرات ۳۵ میلیارد و ۸۷۰ میلیون دلاری نفت در سال ۱۴۰۲ خبر داد و گفت: تجارت خارجی کشور (مجموع واردات و صادرات) در سال ۱۴۰۲ با ۲.۶ درصد افزایش به رقم ۱۵۳ میلیارد و ۱۷۰ میلیون دلار رسید.

به گزارش پرشین خبر به نقل از گمرک جمهوری اسلامی ایران؛ محمد رضوانی‌ فر در این خصوص افزود: از این میزان تجارت خارجی کشور، ۸۶ میلیارد و ۸۹۰ میلیون دلار به صادرات با احتساب نفت، برق، خدمات فنی مهندسی و تجارت چمدانی و ۶۶ میلیارد و ۲۸۰ میلیون دلار به واردات اختصاص داشت.
وی در خصوص میزان صادرات بدون احتساب صادرات نفت، برق، خدمات فنی مهندسی و تجارت چمدانی در سال ۱۴۰۲ افزود: در این مدت مقدار صادرات بدون احتساب نفت، برق، خدمات فنی مهندسی و تجارت چمدانی، ۱۳۶ میلیون و ۴۰۹ هزار تن کالا به ارزش ۴۹ میلیارد و ۳۳۰ میلیون دلار بود که به لحاظ ارزش ۸.۸۷ درصد کاهش و از حیث وزن ۹.۸۲ درصد افزایش داشت.
معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران تصریح کرد: در این مدت ۳۵ میلیارد و ۸۷۰ میلیون دلار نفت، ۳۷۰ میلیون دلار برق و یک میلیارد و ۲۹۳ میلیون دلار خدمات فنی مهندسی صادر شد، همچنین در ۱۲ ماه سال ۱۴۰۲ بدون احتساب صادرات نفت خام، خدمات فنی - مهندسی و برق حدود ۱۶.۸۷ میلیارد دلار کسری تجارت خارجی داشتیم و با احتساب صادرات نفت خام، خدمات فنی مهندسی و برق با ۲۰.۶ میلیارد دلار مازاد تجارت خارجی روبه‌رو بودیم.
رضوانی‌فر در خصوص سه قلم عمده کالای صادراتی در سال ۱۴۰۲ اظهار کرد: گاز طبیعی مایع‌شده با ۳ میلیارد و ۹۰ میلیون دلار، پروپان مایع‌شده ۳ میلیارد و ۶۲ میلیون دلار و قیر نفت با ۲ میلیارد و ۱۹۷ میلیون دلار سه قلم عمده کالای صادراتی در این مدت بودند.
وی گفت: در میان ۱۰ قلم عمده کالای صادراتی بیشترین رشد به لحاظ ارزش به گاز‌های نفتی و هیدروکربن‌های گازی مایع‌شده با ۶۲.۶۸ درصد، سنگ آهن با ۶۲.۴۶ درصد و قیر نفت با ۲۱.۸۴ درصد و بیشترین کاهش در ارزش به گاز‌های طبیعی مایع‌شده با ۵۹.۱۱ درصد، پروپان مایع‌شده با ۱۹.۲۶ درصد و بوتان مایع‌شده با ۵.۸۴ درصد اختصاص یافت.
معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران در خصوص بزرگ‌ترین مقاصد صادراتی ایران در سال ۱۴۰۲ گفت: چین با ۱۳ میلیارد و ۹۱۵ میلیون دلار، عراق با ۹ میلیارد و ۲۱۵ میلیون دلار، امارات متحده عربی با ۶ میلیارد و ۶۱۱ میلیون دلار، ترکیه با ۴ میلیارد و ۱۶۰ میلیون دلار و هند با ۲ میلیارد و ۱۷۳ میلیون دلار پنج کشور نخست مقصد کالای صادراتی ایران بودند که در مجموع ۷۴.۵۳ درصد از وزن و ۷۳.۱۳ درصد از کل ارزش صادرات کشور را به خود اختصاص دادند.

 

ارسال نظر
اخبار روز
ادامه >>