کد خبر: ۱۶۵۸۳
۲۱ تير ۱۴۰۳ - ۱۹:۳۹
کارشناس بازار سرمایه:

مسیر رشد بازار سرمایه باز شد

کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه بازار سهام در انتظار تعیین تکلیف کابینه دولت چهاردهم است، گفت: افزایش تعداد خریداران در بازار طی چند روز گذشته، نشان‌دهنده اتفاقات مثبتی است که در بازار رخ داد و می‌توان امیدوار به آینده این بازار تا پایان سال جاری بود.

به گزارش پرشین خبر؛ آراد پورکار در گفتگویی روند فعلی معاملات بورس را مورد ارزیابی قرار داد و گفت: هفته گذشته رقمی حدود ۱۴ همت پول حقیقی و حقوقی وارد بازار سرمایه شد که عمده ورود این سرمایه‌ها از سوی حقوقی‌ها صورت گرفت، همچنین در این میان شاهد رکوردشکنی ورود سرمایه سهامداران خرد به بازار سهام بودیم و حتی یک روز هم با خروج پول از کارگزاری‌ها روبرو نشدیم.
وی اظهار داشت: افزایش تعداد خریداران باعث ورود پول‌های تازه نفس به بازار سرمایه شد و به دنبال آن تقاضا در بازار تحت تاثیر اخبار انتخابات افزایش پیدا کرد.

بهبود روند فعلی بازار سهام
پورکار با تاکید بر این که بهبود روند فعلی بازار سهام را نمی‌توان فقط به نتیجه انتخابات نسبت داد، گفت: قبل از انتخابات به واسطه پیگیری‌های سازمان بورس و تصمیمات مثبت اتخاذ شده از سوی مسوولان دولتی شاهد واکنش مثبت به سطح حمایتی شاخص بورس بودیم، اما این واکنش پس از انتخابات شدت بیشتری به خود گرفت و منجر به تغییر نگاه فعالان بازار درخصوص روند بازار شد.
این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: افزایش تعداد خریداران در بازار طی چند روز گذشته، نشان‌دهنده اتفاقات مثبتی است که در بازار رخ داد و می‌توان امیدوار به آینده این بازار تا پایان سال جاری بود.
وی خاطرنشان کرد: توجه به برخی از نماد‌های خاص باعث شد بازار از رشد دو روزه خود که به واسطه نتیجه انتخابات در پیش گرفته بود، فاصله بگیرد.
پورکار ادامه داد: با توجه به وجود وضعیت مطلوب در بازار، اما ایجاد روند منفی صندوق‌های اهرمی سبب جلوگیری از تداوم روند صعودی بازار و تخلیه بخش زیادی از حباب‌های ایجاد شده در بازار شد.
به گفته این کارشناس بازار سرمایه، با رخ دادن چنین اتفاقاتی می‌توان امیدوار بود که معاملات بازار سهام پس از یک اصلاح جزیی، رنگ و بوی دیگری به خود بگیرد و شاهد اتفاقات مثبت در این بازار باشیم.
وی ادامه داد: در چند وقت گذشته انتشار اخبار مثبت مانند اصلاح نرخ خوراک پالایشگاه‌ها، اصلاح «بند س تبصره ۶» قانون بودجه ۱۴۰۳، افزایش سرمایه ایران خودرو و سایپا باعث تغییر و تحول روند پر نوسان بازار و بازگشت شاخص بورس به مدار رشد شد.

تاثیر منفی نرخ بهره بر روند معاملات بورس
پورکار در ادامه با اشاره به تاثیر منفی نرخ بهره بر روند معاملات بازار سرمایه اعلام کرد: تصمیمات اتخاذ شده در چند روز اخیر جزو اخباری نیستند که تاثیر آنها در بازار خنثی شود بلکه در بلندمدت می‌توان شاهد تاثیر آن بر روند بازار باشیم.
به گفته این کارشناس بازار سرمایه، این مسایل تا چند روز آینده تاثیر خود را بر بازار خواهد گذاشت و شاخص بورس رشد خوبی را در پیش خواهد گرفت.
وی، برآیند کلی بازار را مثبت ارزیابی کرد و گفت: با توجه به اینکه اکنون هیچ مشکلی بر سر راه بازار وجود ندارد، بنابراین می‌توان گفت که اصلاحات صورت گرفته در بازار کوتاه‌مدت است و نمی‌توان آن را جزیی از روند کلی بازار تلقی کرد.
پورکار، ایجاد اصلاحات در بازار را در برخی از روز‌ها طبیعی دانست و افزود: در کنار روند مثبتی که بازار از ابتدای هفته جاری طی کرد، اما ترمز رشد این بازار به دلیل رفتار اهرمی‌ها کشیده شد، در حالی که این مشکلات چندان غیرمعمول نیست و بازار همیشه تحت تاثیر این مسایل دچار نوسان شده است.

وجود پارامتر‌های مثبت در بازار سرمایه
این کارشناس بازار سرمایه به وجود پارامتر‌های مثبت در بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: اکنون بازار سرمایه در یک مسیر صعودی قرار گرفته، اما گاهی اوقات در این مسیر شاهد اصلاحات هستیم و نمی‌توان در انتظار رشد هر روزه شاخص بورس بود.
وی با بیان اینکه تصمیمات دولت چهاردهم با انتخاب کابینه و نظر وزرای پیشنهادی نسبت به صنایع می‌تواند مهم و تاثیرگذار بر روند بازار باشد، گفت: انتظارات فعالان بازار سرمایه از دولت چهاردهم، اتخاذ تصمیمات موثر در زمینه اختلاف نرخ دلار نیما با بازار آزاد، مساله نرخ بهره، قیمت‌گذاری دستوری و عرضه خودرو به بورس کالا است که این مسایل می‌توانند به کلی تعیین کننده روز‌های مثبت بازار باشند.

 

ارسال نظر