کد خبر: ۱۶۳۲۱
۱۸ تير ۱۴۰۳ - ۱۳:۳۴

تجهیز ۳۵ دستگاه آزمایش سیار آب در کشور

مدیرعامل آبفای کشور گفت: ۳۵ دستگاه آزمایش سیار که دارای قابلیت اندازه‌گیری آزمون‌های بهداشت و سلامت آب هستند تجهیز و در اختیار شرکت‌های آب و فاضلاب در سراسر کشور قرار گرفت.

به گزارش پرشین خبر، هاشم امینی با بیان این‌که تعداد آزمایشگاه‌های آب در سال ۱۳۷۴ که شروع فعالیت شرکت‌های آب و فاضلاب بوده است از ۳۱ واحد طی ۲۸ سال به ۹۵۴ واحد رسیده است، افزود: شبکه آزمایشگاه‌های آب یکی از پیشرفته‌ترین و مجهزترین شبکه‌های آزمایشگاهی کشور است که علاوه بر توسعه سخت‌افزاری، توجه بسیار خوبی به مقوله انجام آزمون‌ها بر اساس استاندارد‌های بین‌المللی ایزو ۱۷۰۲۵ کرده است و نتایج آزمون‌های انجام شده در این آزمایشگاه‌ها از دقت و صحت بسیار خوبی برخوردار است.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با اشاره به این که اگر بخواهیم آب قابلیت شرب داشته باشد باید ویژگی‌هایش بااستاندارد‌های فیزیکی و شیمیایی و همچنین میکروبی مقایسه شود تا اطمینان حاصل شود خطری از این بابت سلامت مصرف‌کننده را تهدید نمی‌کند، افزود: در حال حاضر ۱۳۴ آزمایشگاه اصول استاندارد ۱۷۰۲۵ را پیاده‌سازی کرده‌اند و ۵ آزمایشگاه نیز از مرکز ملیتائید صلاحیت ایران گواهی دریافت کرده‌اند و تا پایان سال نیز اکثر آزمایشگاه‌های مرکزی شرکت‌های آب و فاضلاب گواهی‌نامه از مؤسسه ملی استاندارد دریافت خواهند کرد.

امینی با بیان این‌که آزمایشگاه‌های آب از بخش‌های مختلفی مانند آزمایشگاه‌های باکتریولوژی بیولوژی، فیزیکی و شیمیایی معمول، ریزآلاینده آلی و معدنی تشکیل شده است، گفت: شناسایی و تعیین مقدار عامل‌های فیریکی و شیمیایی و همچنین باکتریولوژی آب ازطریق آزمایشگاه‌های آب انجام می‌شود.

به گفته امینی ۱۵۸۷ کارشناس در آزمایشگاه‌های آب و فاضلاب در رشته‌های میکروبیولوژی، بیولوژی و شیمی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در حال خدمت هستند.

ارسال نظر
اخبار روز
ادامه >>