کد خبر: ۱۴۴۸۱
۱۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۰:۵۲
از ابتدای سال جاری تاکنون؛

تامین ارز نیازهای وارداتی کشور از ۱۲.۳ میلیارد دلار گذشت

از اول فروردین ماه تا یازدهم خرداد ماه ۱۴۰۳ مبلغ ۱۲ میلیارد و ۳۳۳ میلیون دلار ارز برای واردات کالا‌های اساسی، دارو، کالا‌های تجاری و بازرگانی، واردات در مقابل صادرات و خدمات از طریق بانک مرکزی تامین شده است.

به گزارش پرشین خبر از روابط عمومی بانک مرکزی؛ طرزعلی، معاون ارزی مرکز مبادله ارز و طلای ایران گفت: برای کالا‌های اساسی و دارو سه میلیارد و ۱۵۶ میلیون دلار، برای کالا‌های تجاری و بازرگانی مبلغ شش میلیارد و ۷۳۱ میلیون دلار و برای خدمات ۲۶۵ میلیون دلار و برای واردات در مقابل صادرات دو میلیارد و ۱۸۱ میلیون دلار تامین ارز صورت گرفت.
وی گفت: در چند روز اخیر میانگین نرخ موزون ارز‌ها در سامانه سناریت (fxmarketrate) منتشر شده است که این نرخ‌ها نرخ محاسباتی و موزون است و نرخ معاملاتی نیست و بر اساس این نرخ میانگین موزون تامین ارز به دلار معادل ۳۷ هزار و ۰۱۹ تومان و یورو با میانگین موزون ۴۰ هزار و ۱۵۹ تومان و درهم ۱۰ هزار و ۸۰ تومان و یوآن ۵ هزار و ۱۱۲ تومان محاسبه شده است. 
طرزعلی بیان داشت: برای واردات کالای اساسی و کشاورزی شامل گندم، دانه‌های روغنی و نهاده‌های دامی دو میلیارد و ۶۷۷ میلیون دلار، برای دارو، مواد اولیه دارویی و تجهیزات پزشکی ۴۷۹ میلیون دلار و در مجموع سه میلیارد و ۱۵۶ میلیون دلار برای کالای اساسی و دارو ارز با نرخ ۲۸۵۰۰ تومان با هدف حمایت از مصرف کنندگان و دسترسی اقشار جامعه به کالا‌های ضروری با قیمت ارزانتر پرداخت شد.
معاون ارزی مرکز مبادله ارز و طلای ایران افزود: تامین ارز نیمایی برای «صنایع حمل و نقل و خودرو» معادل ۹۹۴ میلیون دلار، «صنایع تجهیزات برق و الکترونیک» معادل یک میلیارد و ۱۱۲ میلیون دلار، «صنایع معدنی» معادل ۵۲۰ میلیون دلار، «ماشین آلات و تجهیزات تولید» معادل ۵۲۱ میلیون دلار و «منسوجات و پوشاک» معادل ۳۳۹ میلیون دلار صورت گرفته است. این گروه‌های صنایع همچنین به ترتیب ۵۴۸، ۱۱۷، ۴۱۹، ۳۸۰ و ۲۰ میلیون دلار ارز توافقی یا واردات در مقابل صادرات تا پایان روز یازدهم خرداد ماه سال جاری دریافت کرده اند. 
علاوه بر این گروه ها، ۳ میلیارد و ۲۴۵ میلیون دلار ارز نیمایی و ۶۹۷ میلیون دلار ارز واردات در مقابل صادرات به سایر صنایع اختصاص داده شده است.
گفتنی است، در روز ۱۲ خرداد ماه ۱۴۰۳ در تالار اسکناس ارز مرکز مبادله ایران، دلار با نرخ ۴۵ هزار و ۱۸۲ تومان، یورو با نرخ ۴۹ هزار و ۱۵ تومان و درهم با نرخ ۱۲ هزار و ۳۰۳ تومان مورد مبادله قرار گرفت. به همین ترتیب تالار حواله ارز، شاهد مبادله دلار با نرخ ۴۲ هزار و ۱۸۷ تومان، یورور با نرخ ۴۵ هزار و ۷۶۶ تومان و درهم با نرخ ۱۱ هزار و ۴۸۷ تومان بود.

 

ارسال نظر
اخبار روز
ادامه >>