کد خبر: ۱۲۰۵۷
۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۴:۳۸
مدیر عامل شرکت انتقال گاز ایران خبر داد:

افزایش ظرفیت انتقال روزانه گاز کشور به ۹۵۰ میلیون مترمکعب در روز

مدیر عامل شرکت انتقال گاز ایران گفت: بخش قابل توجهی ناوگان شرکت انتقال گاز ایران که شامل توربین‌ها نیز می‌شود، در حال حاضر در کشور ساخته و تعمیرات اساسی آن نیز بطور کامل توسط کارشناسان متخصص شرکت انتقال گاز ایران و با همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان انجام می‌شود.

افزایش ظرفیت انتقال روزانه گاز کشور به ۹۵۰ میلیون مترمکعب در روز

به گزارش پرشین خبر به نقل از روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران؛ غلامعباس حسینی در روز پایانی بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی و در نشست خبری با اصحاب رسانه با اعلام این خبر، اظهار کرد: در استفاده از تخصص شرکت‌های دانش‌بنیان کار‌های بسیار مفیدی انجام شده؛ به‌طوری که توربین‌های موتوسیچ که توسط شرکت‌های خارجی ساخته می‌شد، هم‌اکنون توسط شرکت‌های دانش‌بنیان در حال ساخت است.
وی ادامه داد: سال گذشته ۲۷۵ میلیارد مترمکعب گاز و ۱.۵ درصد بیشتر از سال ۱۴۰۱ گازطبیعی تحویل مبادی مصرف شد؛ هرچند، با وجود این افزایش حجم انتقال گاز، در بخش خانگی شاهد کاهش سه میلیارد مترمکعبی مصرف به دلیل اقدام‌های بهینه‌سازی مصرف و توجه ویژه مردم به این موضوع بودیم.

تقدیر از زحمات بی‌شائبه روابط عمومی شرکت ملی گاز
حسینی ضمن تقدیر از زحمات مجموعه بزرگ روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران درخصوص فرهنگ‌سازی در جهت صرفه‌جویی و مصرف بهینه گاز، خاطرنشان کرد: با فرهنگ‌سازی انجام گرفته و تبلیغات منسجم از سوی شرکت ملی گاز ایران و تمامی شرکت‌های زیرمجموعه، خوشبختانه امسال مصرف سوخت ۳ میلیارد مترمکعب کاهش یافت و مردم با مصرف بهینه انرژی گاز، صرفه‌جویی قابل ملاحظه‌ای انجام دادند.

ثبت بیشترین حجم انتقال گاز در سال گذشته
مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران در ادامه، درباره ظرفیت انتقال گاز کشور و بیشترین حجم انتقال آن در سال ۱۴۰۲ گفت: ظرفیت انتقال روزانه گاز کشور با بهره‌برداری از ۶ ایستگاه تقویت فشار و حدود یک‌هزار کیلومتر خطوط جدید در سال ۱۴۰۲، به روزانه ۹۵۰ میلیون مترمکعب رسید.
به گفته حسینی، این در حالی است که نهم بهمن‌ماه سال گذشته نیز، با انتقال ۸۵۵ میلیون مترمکعب، بیشترین حجم انتقال گاز به ثبت رسید.
وی افزود: همکاران من گاز طبیعی را از ۲۲ پالایشگاه گازی و دو مخزن ذخیره‌سازی تحویل می‌گیرند و از طریق بیش از ۳۹ هزار کیلومتر خط فشار قوی و ۹۱ ایستگاه تقویت فشار به ۲ هزار و ۲۰۰ نقطه ورودی تحویل می‌دهند.
مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران با تأکید بر این‌که مأموریت اصلی این شرکت رساندن پایدار، ایمن و بهره‌ور گاز به مبادی تحویل است، ادامه داد: به این منظور تعمیرات اساسی ایستگاه‌ها وخطوط انتقال در فصل گرم سال انجام می‌شود تا ظرفیت کاملی برای گازرسانی در روز‌های سرد سال داشته باشیم.
وی بیان کرد: همچنین طی دو سال گذشته، حدود ۲ هزار و ۶۰۰ کیلومتر پیگرانی و ۳۹ هزار و ۵۰۰ کیلومتر هم نشت‌یابی خطوط انتقال گاز انجام شده است.

تلاش بی‌وقفه کارکنان برای تداوم انتقال پایدار گاز
حسینی ضمن اشاره به عملیات خرابکاری بر روی خطوط لوله انتقال گاز کشور در سال گذشته، اظهار داشت: دشمن در این حوادث، شریان اصلی انرژی کشور و خطوط لوله انتقال گاز را هدف گرفته و این عملیات به نحوی برنامه‌ریزی شده بود که این شریان از کار بیفتد و گاز در استان‌های تهران، اصفهان و غرب کشور قطع شود.
وی در ادامه، افزود:، اما با تلاش شبانه‌روزی همکاران شرکت انتقال گاز ایران در مناطق ۲ و ۵ این توطئه دشمن میسر نشد و کمتر از ۳۲ ساعت خطوط آسیب‌دیده، عملیاتی شدند؛ به‌طوری که بسیاری از مردم حتی متوجه وقوع این حادثه نشدند.

شرکت انتقال گاز؛ حامی دانش‌بنیان‌ها
وی همچنین با اشاره به حمایت شرکت انتقال گاز ایران از دانش‌بنیان‌ها و ساخت بار اول گفت: همان‌طور که پیش‌تر گفتم، تعمیر و ساخت قطعات مورد نیاز این شرکت در بیشتر موارد، هم‌اکنون از سوی شرکت‌های ایرانی انجام می‌شود.
مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران در پایان، اعلام کرد: در‌های شرکت انتقال گاز بر روی شرکت‌های دانش‌بنیان باز است و ما آماده همکاری همه‌جانبه با این شرکت‌ها و بخش خصوصی هستیم.

 

ارسال نظر
اخبار روز
ادامه >>