کد خبر: ۱۱۲۳۹
۱۶ فروردين ۱۴۰۳ - ۰۰:۲۳

رشد 2 برابری صادرات با کاهش ضایعات محصولات کشاورزی تحقق می یابد

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی گفت: با رفع موانع بخش کشاورزی پیش بینی می‌شود که ظرف ۴ تا ۵ سال آینده میزان صادرات به ۱۱۰ میلیارد دلار برسد.

به گزارش پرشین خبر، رضا نورانی گفت: برنامه صادرات محصولات کشاورزی یک سال قبل در قوانین و مقررات باید ابلاغ شود تا مشکلات مازاد یا کاهش تولید سال‌های قبل و نابه سامانی تنظیم بازار را نداشته باشیم.

به گفته او، تا زمانیکه مشکلات بازگشت ارز به کشور مرتفع نشود، امکان ورود ارز به موقع برای محصولات فساد پذیر میوه و تره بار وجود ندارد و از طرفی هم امکان دپوی ارز برای صادرکنندگان وجود ندارد.

نورانی ادامه داد: با وجود نبود آمار و اطلاعات دقیق از میزان تولید، صادرات بی رویه مشکلاتی برای تنظیم بازار داخل ایجاد کرده است؛ لذا تشکل‌ها باید وارد مباحث صادراتی شوند تا مصرف کنندگان دچار مشکلات کمبود و گرانی نشوند.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی با تاکید بر اجتناب از اتخاذ عوارض خلق الساعه صادرات افزود: با توجه با شعار سال امیدواریم مسئولان دولتی نگاه ویژه‌ای بر تشکل‌ها داشته باشند تا در مسیر توسعه صادرات گام برداریم چراکه صدور عوارض خلق الساعه منجر به ایست‌های صادراتی می‌شود.

به گفته او، بنابر آمار سالانه ۱۲۵ تا ۱۳۰ میلیون تن محصولات کشاورزی در کشور تولید می‌شود که طبق اعلام فائو ۳۰ تا ۳۵ درصد این میزان هدر می‌رود، درحالیکه اگر میزان ضایعات تک رقمی شود، رشد صادرات ۲ برابر می‌شود.

نورانی گفت: اگر موانع بخش کشاورزی مرتفع شود، برآورد‌ها حاکی از آن است که ظرف ۴ تا ۵ سال آینده میزان صادرات به ۱۱۰ میلیارد دلار برسد.

ارسال نظر
اخبار روز
ادامه >>