کد خبر: ۱۰۸۸۹
۰۳ فروردين ۱۴۰۳ - ۰۰:۵۸

بارش‌های اخیر باعث افزایش ۲ درصدی پرشدگی مخازن سد‌های کشور شد

سخنگوی صنعت آب گفت: بارش‌های روز‌های اخیر موجب افزایش حدود ۱.۳ میلیارد مترمکعبی حجم مخازن سد‌های کشور شد.

به گزارش پرشین خبر، از شرکت مدیریت منابع آب ایران، فیروز قاسم‌زاده با اشاره به تأثیر بارش‌های گسترده چند روز گذشته بر وضعیت سد‌های کشور افزود: فعالیت سامانه بارشی قوی در روز آخر سال ۱۴۰۲ و اول فروردین ۱۴۰۳ باعث افزایش حدود ۱۴ میلیمتری بارش کشور بر اساس شبکه باران‌سنجی مبنای وزارت نیرو شد.

وی افزود: این بارش‌ها که عمدتاً در نیمه غربی کشور رخ داد، همانگونه که پیش‌بینی می‌شد در برخی نقاط به صورت نقطه‌ای بارش‌های حدود ۲۰۰ میلیمتری را رقم زد و از همین حیث، باعث وقوع سیلاب در رودخانه‌های استان‌های غربی از جمله خوزستان، ایلام، کرمانشاه، لرستان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد شد.

قاسم‌زاده خاطرنشان کرد: افزایش جریان رودخانه‌ها در این استان‌ها با مدیریت مناسب و حصول آمادگی لازم، بدون وقوع خسارت، ورودی به مخازن سد‌ها را افزایش داد و در برخی از سد‌ها نیز ورودی‌های ناشی از بارش همچنان تداوم دارد.

سخنگوی صنعت آب کشور با تأکید بر اینکه افزایش ورودی سد‌ها در طول فعالیت سامانه بارشی، به نحوی مدیریت شد که ذخیره سازی مناسبی در مخازن اتفاق بیفتد، گفت: همین مسئله تاکنون منجر به افزایش حدود ۱.۳ میلیارد مترمکعبی حجم مخازن شده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر، سد‌های کشور دارای پرشدگی ۴۹ درصدی است که البته نسبت به سال گذشته همچنان با ۷ درصد کاهش مواجه هستیم.

قاسم‌زاده در خصوص آخرین وضعیت سد‌های تهران نیز گفت: سد‌های پنجگانه تأمین‌کننده آب شرب تهران نیز با یک درصد بهبود دارای ۱۴ درصد پرشدگی است که همچنان نسبت به سال گذشته ۱۲ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

ارسال نظر
اخبار روز
ادامه >>