email
save
کد خبر: ۸۸۷۲
۲۴ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۱:۱۹
گفت‌وگو با سهیل موفق، کارگردان فیلم نوروز که در جشنواره به نمایش درمی‌آید

5 سال معطلی برای جذب سرمایه گذار بیش از این که چالش باشد دردناک بود

«نوروز» همانطور که از اسمش هم هویداست، درباره مهم‌ترین آیین ایرانی‌هاست. سهیل موفق پس از ساخت فیلم‌هایی برای کودکان و نوجوانان از جمله پاستاریونی و شکلاتی حالا سراغ فیلمی آمده که برای مخاطب کودک ساخته نشده است.

به گزارش پرشین خبر،‌ شقایق عرفی‌نژاد: نوروز ماجرای عمو نوروز است که در هنگامه نوروز و زمانی که اهریمن مترصد است تا نوروز و بهار را از بین ببرد، ‌ بر سر راه رسیدن به کلبه ننه سرما دچار سانحه می شود و طوفانی بزرگ به راه می افتد. در فضایی فانتزی، فیلم به افسانه و ریشه نوروز می پردازد و کارگردان آن معتقد است این دست فیلم‌ها در باره آیین‌های ایرانی، بسیار مهم هستند. با سهیل موفق در باره ساخت این فیلم و حضور علی نصیریان در آن صحبت کردیم:
درباره نوروز و جنبه‌های اساطیری و تاریخی آن، فیلم‌ها و سریال‌هایی ساخته شده است. فیلم شما چه نگاهی به نوروز دارد؟
بگذارید صریح به شما پاسخ دهم ما هیچ فیلمی ‌درباره نوروز نداریم. ممکن است آثاری وجود داشته باشند که در آنها گریزی به آیین نوروز زده شده باشد، اما این را که یک فیلم بر اساس فلسفه نوروز ساخته شده باشد، حداقل من به خاطر ندارم. تمام تلاش خود را برای ساخت اثری کرده‌ام که در این روزهای فقیر به لحاظ پاسداشت آیین‌ها، اثری ماندگار شود. اثری که تلاش ‌می‌کند نشان دهد ما نیز در ساخت فیلم‌هایی در باره آیین‌های مختلف همچون آثار کریسمسی حرفی برای گفتن داریم. شکل قصه‌پردازی، فرم، استفاده از جلوه‌های بصری، موسیقی و…. ‌می‌تواند متضمن این اتفاق باشد.
یکی دیگر از نکات برجسته در زمینه فیلم‌سازی درباره آیین نوروز این است که دوازده کشور آن را جشن ‌می‌گیرند و به این جشن باستانی و قصه‌ها و افسانه‌های ارزشمندی که دارد علاقه‌مندند.
چطور برای فیلم سرمایه‌گذار و تهیه کننده پیدا کردید؟
من و حمزه صالحی، نویسنده فیلمنامه، از پنج سال پیش و پس از طراحی قصه نوروز به دنبال شخص یا سازمانی بودیم که با درک اهمیت این داستان حاضر به سرمایه‌گذاری در فیلم نوروز شود در تمام این پنج سال قصه‌مان را رها نکردیم و جلسات متعددی برگزار کردیم. باید بگویم این که چنین قصه‌ای با چنین اهمیتی در سطح ملی و بین‌المللی پنج سال معطل جذب سرمایه‌گذار باشد بیش از این که چالش باشد، ‌ دردی عمیق بود. سرانجام پس از مذاکرات متعدد با بخش خصوصی و افراد حقیقی در اردیبهشت ۱۴۰۱ پس از عقد قرارداد، نگارش نهایی و مقدمات تولید کار فراهم شد که طبیعتا در بخش تولید و پس از تولید نیز دچار چالش‌هایی بودیم که دلیل اصلی‌اش سرمایه‌گذاری صددرصدی بخش خصوصی و محدودیت اقتصادی آن و نبود حمایت نهادهای متولی فرهنگ جامعه در این فیلم بود.
شما پیش از این فیلم کودک کار کرده‌اید. چطور شد سراغ سینمای بزرگسال آمدید؟
ژانر فیلم نوروز خانواده است. من سال‌هاست چه در تلویزیون و چه در سینما برای خانواده تولید محتوا کرده‌ام و طبیعی است که تلاش کنم پس از اقبال در جشنواره کودک و نوجوان با فیلم‌های شکلاتی و پاستاریونی که در ژانر کودک و خانواده تولید و برنده ۲ پروانه زرین بهترین فیلم از نگاه داوران و داوران کودک و نوجوان شده حالا با نوروز به جشنواره فجر بیایم به این امید که همه متوجه اهمیت فراوان و حیاتی آثار مربوط به کودک و خانواده شوند.
این را هم باید بگویم که اصولا هر اثری با کیفیت مطلوب در هر جشنواره‌ای می‌تواند فرصت حضور داشته باشد. جای قدردانی فراوان از هیئت انتخاب دارد که با این وسعت نظر امکان حضور و تنفس فیلم مهم و آئینی نوروز را در جشنواره فیلم فجر به وجود آورد.
حضور آقای علی نصیریان در فیلم چطور اتفاق افتاد؟
استاد نصیریان به عنوان پیشکسوت پر افتخار و ماندگار هنر و فرهنگ ایران زمین، دل در گرو آیین‌های باستانی و فرهنگی این آب و خاک دارد. علی نصیریان عمر خود را در راستای اعتلای فرهنگ و هنر این سرزمین صرف کرده است و واقعا چه کسی جز این استاد بزرگ شایسته بود تا نقش اسطوره‌ای عمو نوروز را در این فیلم بازی کند؟
استاد هم قبول زحمت کردند و فیلمنامه ما را خواندند و پس از جلسات متعدد و تبادل نظر، نقش را پذیرفتند. این انتخاب استاد باعث افتخار من و همه عوامل فیلم است. ایشان و سایر هنرمندانی که همه از بزرگان هنر این کشور هستند با حضور در این فیلم، حمایت خود را از فرهنگ و آیین‌های باستانی و فرهنگی ایران زمین نشان دادند.
اکران عمومی ‌فیلم چطور خواهد بود؟ آیا باید منتظر باشیم که در نوروز نمایش داده شود؟
فیلم‌های مناسبتی مثل فیلم‌های کریسمسی باید در زمان مناسبت مد نظر اکران شود. بنابراین امیدوارم اکران فیلم نوروز در عید نوروز اتفاق بیفتد.


ارسال نظر
اخبار روز
ادامه >>