کد خبر: ۸۷۱۵
۱۹ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۲:۵۵

مبادله برق در بورس انرژی برای تولیدکنندگان برق کوچک مقیاس ممکن شد

مدیر کل توسعه نیروگاه‌های مقیاس‌ کوچک سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر گفت: دارندگان نیروگاه‌های کوچک مقیاس می‌ توانند برق خود را در تابلو برق سبز نیز به فروش برسانند.

به گزارش پرشین خبر به نقل از مدیریت ارتباطات بورس انرژی ایران؛ جعفر محمدنژاد در این خصوص افزود: در مدل‌های ماده ۶۱ این امکان برای دارندگان نیروگاه‌های کوچک مقیاس فراهم شده است که هر زمان قیمت برق در بورس انرژی و تابلو سبز را ببینند، در صورتی که یک ماه قبل اعلام کنند این اجازه به آن‌ها داده خواهد شد.
وی گفت: امسال با توجه به تجربه‌های سال گذشته هماهنگی‌های لازم در خصوص احداث نیروگاه‌های کوچک مقیاس حمایتی انجام شد و بر همین اساس کمیته امداد امام خمینی (ره) اعلام کرد که میتواند ۸۰ هزار سامانه خورشیدی ۵ کیلوواتی را برای خانوار‌های تحت پوشش خود در برنامه داشته باشد.
محمدنژاد افزود: بخش هماهنگی با شرکت‌های توزیع برای متصل کردن این سامانه‌ها به شبکه برق بر عهده سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر بوده که این زیرساخت‌ها فراهم شده و با بررسی‌هایی که انجام دادیم بیش از ۴۰ هزار ساختگاه یا محل سکونت خانوار‌ها قابلیت بهره مندی از سامانه‌های ۵ کیلوواتی را دارند و منابع خوبی هم برای خرید این برق در نظر گرفته شده است. اما در بخش تأمین مالی که بر عهده سازمان‌های حمایتی از طریق بانک‌های عامل است، آنچه که پیش‌بینی میکردیم رخ نداده است و تسهیلات بانکی به گلوگاهی برای توسعه این نیروگاه‌ها تبدیل شده است.
این مقام مسئول افزود: آخرین آمار ما میگوید ۵ هزار سامانه ۵ کیلوواتی تاکنون نصب شده است و به همین میزان هم در دست احداث است و پیش‌بینی می‌کنیم تا پایان سال یا فروردین سال آینده این ظرفیت را در مدار داشته باشیم. در این طرح علاوه بر اینکه به تولید برق در کمک می‌شود، با توجه به رقم خرید ۳ هزار تومانی به ازای هر کیلووات به ایجاد درآمد برای خانوار‌ها منجر خواهد شد و همچنین نعمت برق را به انتهای شبکه خواهد رساند.
بر اساس آخرین آمار ارائه شده از سوی وزارت نیرو ۱۶۶۰ نیروگاه خورشیدی ۵ کیلوواتی برای خانواده‌های تحت پوشش نهاد‌های حمایتی با میزان سرمایه گذاری بیش از ۲۲۰ میلیارد تومان با همکاری ساتبا و نهاد‌های حمایتی در ۱۷ استان شامل استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان، یزد، بوشهر، فارس، خراسان رضوی، لرستان، چهار محال و بختیاری، گلستان، قزوین، البرز، هرمزگان، گیلان اصفهان، ایلام و سمنان به بهره برداری می‌رسند.
از جمله پروژه‌های آماده افتتاح دفتر سامانه‌های مقیاس کوچک سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق می‌توان به ساخت ۲۵۰ نیروگاه خورشیدی ۵ کیلوواتی تحت پوشش شرکت توزیع برق شمال کرمان با همکاری کمیته امداد امام (ره)، ۱۸۵ نیروگاه خورشیدی با همکاری کمیته امداد در استان زنجان، ۵۰ نیروگاه در شهرستان‌های میاندوآب، ارومیه، شاهین دژ و مهاباد در استان آذربایجان غربی و ۱۴۷ نیروگاه در استان یزد اشاره کرد.

برچسب ها
ارسال نظر
اخبار روز
ادامه >>