کد خبر: ۸۵۰۶
۱۵ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۸:۴۰
رصد بازار کالاهای اساسی از ۹ تا ۱۵ بهمن ۱۴۰۲؛

ثبات قیمت در بازار کالاهای اساسی

هر کیلو گرم گوشت مرغ منجمد در فروشگاه های زنجیره ای سطح شهر ۶۵ هزار تومان به فروش می رسد.

به گزارش پرشین خبر، رصد بازار برخی کالاهای اساسی در بعضی فروشگاه‌های زنجیره‌ای انجام شد. طی ۹ ماه نخست سال تقریباً ۲۰۰ کد تعرفه از دریافت ارز ترجیحی خارج شد و در فهرست کالاهایی با ارز نیمایی قرار گرفت. البته یک استثنا در حوزه حبوبات اتفاق افتاد که به دلیل چالش در بازار دوباره از تالار دو به یک بازگشت.
هفته اول دی ۱۴۰۲ اعلام شد حبوبات از تالار اول به دوم رفت اما پس از حدود یک هفته به دستور وزیر جهاد کشاورزی به تالار اول بازگشت. معمولاً نرخ کالاهای بسته بندی شده نسبت به فروش فله‌ای آن بالاتر است زیرا هزینه کاغذ، چاپ و… قیمت تمام شده را افزایش می‌دهد. به عنوان مثال حبوبات فله‌ای نسبت به نوع بسته بندی ارزان‌تر است. اما انتقال این کالا از تالار اول به دوم سبب شد تا قیمت آن افزایشی شود و مثلاً قیمت لوبیا سفید از ۸۳ هزار تومان به ۹۱ هزار تومان برسد. در ادامه با برگشت این کالا به تالار اول نرخ این محصول ۸۹ هزار تومان شد. رصد روز گذشته نشان داد نرخ آن دوباره افزایشی شده و برخی خرده فروشی‌های سطح هر کیلو گرم لوبیا سفید فله‌ای را به مبلغ ۹۶ هزار تومان به فروش می‌رسانند. این افزایش برای سایر حبوبات هم بوده همان گونه که سال گذشته نیز در نیمه دوم خرده فروش‌ها مبادرت به افزایش قیمت این محصول پروتئینی کردند.
گفتنی است؛ با وجود افزایش هر کیلو گرم حبوبات به شکل فله‌ای باز هم نسبت به قیمت بسته بندی آن ارزان‌تر است. شاید همین امر سبب شده تا فروشندگان در این بخش در مقاطع زمانی مختلف نرخ محصولات را افزایش دهند.
همچنین در سطح فروشگاه‌های پروتئین فروشی هر کیلو گرم گوشت مرغ گرم ۸۷ هزار تومان و گوشت مرغ منجمد در فروشگاه‌های زنجیره‌ای ۶۵ هزار تومان به فروش می‌رسد. در ادامه قیمت برخی کالاهای اساسی در بسته بندی فروشگاهی می‌آید (تمام قیمت‌ها به هزار تومان است).
قیمت کالاهای اساسی
کالای اساسیقیمت هفته جاریقیمت هفته گذشتهگوشت ران مرغ بسته بندی فروشگاهی (۱.۶ کیلو گرم)۲۱۲.۸۰۰۲۱۲.۸۰۰گوشت سینه مرغ با بازو بسته بندی فروشگاهی (۱.۶ کیلو گرم)۲۴۰-مرغ کامل (۱.۴ کیلو گرم)۱۱۲-تن ماهی ۱۵۰ گرمی۷۹.۹۰۰۷۹.۹۰۰تخم مرغ (شانه ۳۰ عددی)۱۱۲-۱۱۸.۶۵۰۱۱۲-۱۱۸.۶۵۰شیر بطری کم چرب۲۶۲۶شیر بطری پر چرب۲۷۲۷پنیر سفید ۴۰۰ گرمی۴۴.۴۰۰۴۴.۴۰۰کره ۵۰ گرمی۱۸.۵۰۰۱۸.۵۰۰ماست پر چرب (دو کیلویی)۶۵۶۵خامه ۲۰۰ گرمی۳۲.۵۰۰۳۲.۵۰۰شکر (یک کیلو گرم) -فله‌ای و بسته بندی۲۸-۳۴۲۸-۳۲قند (۷۰۰ گرم)۳۶.۵۰۰۳۶.۵۰۰برنج هندی (۵ کیلو گرم)۲۶۰۲۶۰گوشت چرخ کرده (یک کیلو گرم)۲۷۵-۳۴۲۲۷۵-۳۴۲ماکارونی ۵۰۰ گرمی قطر ۱.۵۱۹۱۹ماکارونی ۷۰۰ گرمی قطر ۱.۵۲۷۲۷رب گوجه فرنگی (قوطی ۸۰۰ گرمی)۵۴.۹۵۰۵۴.۹۵۰روغن نیمه جامد ۴ کیلویی۲۶۱.۷۰۰۲۶۱.۷۰۰روغن آفتابگردان ۱.۵ لیتری (سرخ کردنی)۹۱.۹۰۰۹۱.۹۰۰روغن آفتابگردان ۱.۸ لیتری (پخت و پز)۹۷.۹۰۰۹۷.۹۰۰نخود (۹۰۰ گرم)۱۰۱.۹۰۰۱۰۱.۹۰۰لپه (۹۰۰ گرم)۸۴.۹۰۰۸۴.۹۰۰عدس (۹۰۰ گرم)۹۴.۹۰۰۹۴.۹۰۰لوبیا چیتی (۹۰۰ گرم)۱۲۲.۹۰۰۱۲۲.۹۰۰لوبیا قرمز (۹۰۰ گرم)۱۰۹.۹۰۰۱۰۹.۹۰۰لوبیا سفید (۹۰۰ گرم)۱۱۴۱۱۴گفتنی است؛ در میادین و بازارهای میوه و تره بار مواد پروتئینی ۵۶ درصد، حبوبات ۲۴ درصد، غلات ۲۰ درصد، مرغ ۱۰ درصد، تخم مرغ ۸ درصد، قند ۱۴ درصد و شکر ۱۴ درصد ارزان‌تر از سطح شهر است. کنسرو ماهی در این سبد غذایی وجود ندارد زیرا به گفته رئیس انجمن کنسرو ایران رئیس پیشین سازمان میوه تره بار عرضه این محصول را با ۲۰ درصد تخفیف پیشنهاد داده بود و تولیدکنندگان درخواست ۱۵ درصد داشتند؛ از این رو تا امروز توافق حاصل نشده است.


ارسال نظر
اخبار روز
ادامه >>