email
save
کد خبر: ۷۷۶۴
۰۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۰:۵۴

کشف شمشیر هزارساله از کف رودخانه

گروهی از کارگران یک شمشیر هزارساله را در رودخانه‌ای واقع در لهستان کشف کردند.
 

به گزارش پرشین خبر، یک اکتشاف قابل توجه در کف رودخانه‌ای در لهستان انجام شده است و کارشناسان گمان می‌کنند قدمت این شمشیر به حدود هزار سال قبل بازمی‌گردد و این احتمال وجود دارد که به وایکینگ‌ها تعلق داشته باشد. هرچند تأیید قطعی اصالت این شمشیر فقط با انجام آزمایش‌های بیشتر امکان‌پذیر است.

«انشنت اوریجینز» در گزارشی نوشت روی این شمشیر قرون وسطایی «حکاکی‌های مرموزی» وجود دارد و می‌توان آن را یکی از هشت سلاح مشابهی در نظر گرفت که تاکنون در لهستان کشف شده است. این اکتشاف در رودخانه «ویستولا» و زمانی صورت گرفت که کارگران مشغول لایروبی بندر «ووتس‌واوک» (Włocławek) بودند.

کشف شمشیر هزارساله از کف رودخانه | عکس

بررسی‌های اولیه این سلاح نشان می‌دهد با وجود قرن‌ها زنگ‌زدگی، همچنان مستحکم است. مورخان معمولا منشأ این نوع سلاح‌هایی را که تیغه آن‌ها مستقیم و متقارن است، شمال غربی اروپا شناسایی می‌کنند.

پس از بررسی دقیق‌تر این شمشیر و استفاده از اشعه ایکس‌ری مشخص شد حکاکی‌ای زیر لایه‌های زنگ‌زدگی پنهان شده است. این حکاکی که عبارت «U[V]LFBERTH» است،‌ در حقیقت نشانی است که روی تقریباً ۱۷۰ شمشیر قرون وسطایی که بیشتر در شمال اروپا کشف شده‌اند، وجود دارد. قدمت این شمشیرها به قرن‌های نهم،‌ دهم و یازدهم برمی‌گردد و برخی از کارشناسان معتقدند عبارت حکاکی‌شده روی این ششمیرها نوعی اسم به زبان «فرانکی» است که احتمالاً نشان‌دهنده منشأ سلاح‌هاست. با این حال، هنوز اطلاعات زیادی درباره این سلاح‌ها و محل ساخت‌ آن‌ها وجود ندارد و همه کارشناسان نیز موافق نیستند این شمشیرها با وایکینگ‌ها مرتبط باشند.

محققان تحقیق و بررسی درباره این شمشیرها را ادامه خواهند داد و این اثر تاریخی پس از مرمت در نهایت در موزه «ووتس‌واوک» به نمایش گذاشته خواهد شد.

ارسال نظر