email
save
کد خبر: ۴۱۷۰
۲۹ آبان ۱۴۰۲ - ۰۸:۲۱
وزیر علوم:

بورسیه صنعت برای سال 1403 افزایش می یابد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: تلاش داریم بورسیه صنعت را برای سال ۱۴۰۳ ارتقا دهیم و صنایع مختلف را درگیر کنیم که از رتبه‌های برتر و استعداد درخشان پذیرش کنند.

به گزارش پرشین خبر به نقل از وزارت علوم، محمدعلی زلفی‌گل در جلسه شورای برنامه‌ریزی آموزش عالی اظهار داشت: بورسیه صنعت اتفاق خوب و تجربه بسیار موفقی است و نباید در اجرای آن دوگانگی وجود داشته باشد، باید با هماهنگی اداره کل بورس دانشجویان از هم اکنون برنامه‌ریزی صورت گیرد و با صنایع مختلف هم رایزنی شود.
وی افزود: هدف این است که نگاه نخبگان را تغییر دهیم که با آمدن به رشته‌های بورسیه، آینده شغلی دارند.
وزیر علوم تصریح کرد: به عنوان مسئول وظیفه داریم هر نخبه‌ای که در هر زمینه‌ای استعداد دارد را حفظ کنیم و به او این اطمینان را بدهیم که در همان استعداد خودش آینده شغلی خواهد داشت.
زلفی‌گل با اشاره به اجرای برنامه‌محوری در دانشگاه‌ها پیشنهاد کرد: دانشگاه‌هایی که یک درصد تولید علم را بر عهده دارند شامل اجرای برنامه محوری باشد. همچنین هر مصوبه‌ای که در شورای برنامه‌ریزی آموزش عالی مطرح می‌شود، باید پیوست مطالعاتی داشته باشد.
وی گفت: تلاش داریم بورسیه صنعت را برای سال ۱۴۰۳ ارتقا دهیم و صنایع مختلف را درگیر کنیم که از رتبه‌های برتر و استعداد درخشان پذیرش کنند. هدف آن است که دانشجویانی که بورس صنعت می‌شوند تابستان‌ها بروند در صنعت کارآموزی و کارورزی داشته باشند و پروژه کارشناسی‌شان را در رابطه با همان نیاز خود بگذرانند. به عبارتی افرادی که بورس می‌شوند کاملاً آموزش‌شان هدفمند است با آن صنعتی که بورسشان کرده است. بخشی از استعدادهای درخشان که نگران آینده شغلی هستند از این طریق نگرانی شأن برطرف می‌شود.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی نیز در رابطه با حمایت از بورسیه‌های شغلی گفت: یک اتفاق بسیار مهمی که در وزارت علوم در حال رقم خوردن است، هدفمند کردن حوزه آموزش به خصوص متناسب با نیازهای شغلی دانشجویان است.
محمدصادق خیاطیان با بیان اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان مهم‌ترین بستر برای جذب فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و نخبگان علمی هستند افزود: ما در صندوق پژوهش و نوآوری وظیفه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان را بر عهده داریم.
وی افزود: در حال برنامه‌ریزی هستیم تا اگر شرکت دانش‌بنیانی بیاید وارد فرایند بورسیه تحصیلی دانشجویان شود بتوانیم مشوق‌ها و تسهیلات متناسبی را برای آنها قائل شویم تا در این برنامه خوبی که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری داده، مشارکت جدی داشته باشیم.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی ادامه داد: اگر شرکت دانش‌بنیانی درخواست بدهد که در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا قصد بورسیه کردن دانشجویان را دارد متناسب با این مقاطع تحصیلی، تسهیلات ارزان قیمت (قرض‌الحسنه) به شرکت ارائه خواهیم کرد. با توجه به آنکه پایه حقوق هم‌اکنون حدود پنج و نیم میلیون تومان است بر این اساس تسهیلات ارزان قیمت سالانه برای آنها پرداخت خواهیم کرد.
خیاطیان افزود: هم اکنون چند شرکت دانش‌بنیان در دفترچه صنعت تقاضای جذب دانشجویان بورسیه کردند ولی با توجه به آنکه برنامه هنوز مصوب نشده، تحت حمایت قرار نگرفتند و سال آینده این شرکت‌ها مشمول حمایت خواهند شد.
وی خاطرنشان کرد: از طرف شرکت‌ها قطعاً استقبال خوب خواهد بود زیرا زمینه شرکت‌های دانش‌بنیان کار تخصصی و حرفه‌ای و فنی است و قاعدتاً هیچ فردی بهتر از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی نمی‌تواند پاسخگوی آنان باشد. از سوی دیگر نیاز داریم ظرفیت شرکت‌ها را به خوبی به دانشجویان معرفی کنیم.


ارسال نظر
اخبار روز
ادامه >>