کد خبر: ۴۱۱۲
۲۸ آبان ۱۴۰۲ - ۰۷:۲۵

افزایش ۶۰۰ هزار تا یک میلیون تومانی اعتبار کالابرگ الکترونیک کودکان زیر ۵ سال

معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: طرح افزایش اعتبار کالابرگ الکترونیک برای امنیت غذایی کودکان خانوارهایی که از طریق وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شناسایی می‌شوند، آغاز شد.

به گزارش پرشین خبر به نقل از مرکز روابط‌عمومی و امور بین‌الملل وزارت تعاون، کار‌ و‌ رفاه اجتماعی، «علیرضا عسگریان» از افزایش ۶۰۰ هزار تا یک میلیون تومانی اعتبار کالابرگ الکترونیک برای بالغ بر ۱۲۰ هزار خانوار مشمول طرح، ویژه خرید از اقلام طرح ملّی کالابرگ الکترونیک خبر داد.
وی درباره جزئیات طرح افزایش اعتبار کالابرگ الکترونیک برای امنیت غذایی کودکان گفت: یکی از طرح‌های راهبردی دولت بحث امنیت غذایی و کالابرگ است که از ابتدای امسال شروع شده است.
عسگریان با بیان اینکه خانوارهای مشمول این طرح را وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شناسایی کرده است، گفت: ۳ شاخص برای طرح افزایش اعتبار کالابرگ الکترونیک برای امنیت غذایی کودکان در نظر گرفته شده و پس از تعیین، بین دهک‌ها تقسیم‌بندی می‌شود و در نهایت یارانه جدید به خانوارها تعلق می‌گیرد.
وی با اشاره به جزییات این طرح، گفت: برای دهک اول تا پنجم، یک میلیون تومان به ازای هر نفر و در دهک ششم و هفتم، ۶۰۰ هزار تومان به ازای هر نفر اختصاص می‌یابد.
معاون وزیر رفاه تأکید کرد: در خانواری که نیاز است برای ۲ فرزند امنیت غذایی اتفاق بیفتد، ۲ میلیون تومان برای خانوار مربوطه در دهک درآمدی یک تا پنج و یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برای خانوار دهک درآمدی ۶ و ۷ در نظر گرفته می‌شود.
عسگریان اضافه کرد: این طرح پیوسته و برای کودکان زیر ۵ سال از 6 ماه تا 59 ماه است و کودکانی که پنج سال را تمام کرده باشند، از پوشش این طرح خارج می‌شوند.
 
وی خاطرنشان ساخت: از روز یک‌شنبه 28 آبان 1402 این طرح آغاز می‌شود، اکنون به خانوارها پیامک ارسال شده و لازم است توجه ویژه‌ای به آن شود. اگر خانواده‌ای در دهک یک تا ۵ و کودکی نیازمند تغذیه ویژه است، یک میلیون تومان اعتبار کالابرگ دریافت می‌کند.
 
معاون رفاه و امور اقتصادی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: قبلاً طرح کالابرگ تنها ۱۱ قلم کالا را در بر می‌گرفت، اما اکنون به ۱۶ قلم افزایش یافته است، چرا که خانواده‌ها باید علاوه بر لبنیات، پروتئین و ویتامین‌ها و ریزمغذی‌های لازم را برای تأمین میزان انرژی مورد نیاز دریافت کنند و برای تحقق این امر، سبزیجات و میوه‌جات هم اضافه شده است.
 
وی یادآور شد: ۱۱ قلم طرح کالابرگ شامل لبنیات از جمله شیر، ماست، پنیر، تخم‌مرغ و پروتئین‌ها شامل گوشت‌‌مرغ و گوشت‌قرمز، حبوبات، روغن، شکر، قند و برنج بود که اکنون سبزیجات و میوه‌جات نیز به این اقلام افزوده شد.
 
عسگریان با اشاره به نحوه خرید این اقلام کالایی گفت: ۱۱ قلم اعلامی دارای بارکد هستند و به اقلامی که جدیداً اضافه شد نیز بارکد منحصر به فرد درج شد و اگر افراد مشمول طرح به فروشگاه مراجعه کنند، می‌توانند خرید را انجام دهند.
 
وی با اشاره به فهرست فروشگاه‌ها نیز گفت: این خانوارها برنامه کاربردی «شما» را نصب کنند، زیرا لیست اقلام و فروشگاه‌های دارای شرایط در این برنامه قابل مشاهده و بررسی است.

ارسال نظر
اخبار روز
ادامه >>