کد خبر: ۱۴۹۱۹
۲۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۰:۱۱
معاون حقوقی سپرده‌گذاری مرکزی تشریح کرد:

افزایش ۹۹ درصدی تعداد توثیق اوراق بهادار در سال ۱۴۰۲

معاون حقوقی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه اعلام کرد: در سال ۱۴۰۲ بیش از ۹ هزار پرونده توثیق اوراق بهادار عملیاتی شده است که در مقایسه با سال ۱۴۰۱ شاهد رشد ۹۹ درصدی هستیم.

به گزارش پرشین خبر از روابط عمومی سپرده‌گذاری مرکزی، علیرضا ترابی در گفت و گویی آمار توثیق اوراق بهادار در سال ۱۴۰۲ را تشریح کرد.

آمار توثیق اوراق بهادار در سال ۱۴۰۲
وی گفت: بر اساس اطلاعات استخراج شده از سامانه پس از معاملات بورس در سال ۱۴۰۲، تعداد ۱۵۱ میلیارد و ۷۹۸ میلیون و ۳۷۸ هزار و ۶۴۶ ورقه بهادار به ارزش ۱.۰۴۳.۶۵۷.۱۴۵.۷۲۶.۰۰۰ ریال مربوط به ۹ هزار و ۲۶ پرونده، وثیقه شده است که در مقایسه با آمار سال ۱۴۰۱، افزایشی معادل ۹۹ درصدی در تعداد درخواست‌ها به ثبت رسیده است.
افزایش ۹۹ درصدی تعداد توثیق اوراق بهادار در سال ۱۴۰۲
فرآیند توثیق اوراق بهادار
گفتنی است: یکی دیگر از فرآیند‌های ویژه بازار سرمایه که توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه و مطابق مفاد دستورالعمل توثیق اوراق بهادار مصوب ۲۹ خرداد ماه ۱۳۸۹ هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار انجام می‌شود، «فرآیند توثیق اوراق بهادار» است.
در فرآیند توثیق اوراق بهادار، وثیقه گذار با تکمیل فرم‌های مصوب که در قسمت فرم‌های تارنمای شرکت سپرده‌گذاری مرکزی قرار دارد نسبت به ارائه درخواست توثیق اوراق بهادار تحت مالکیت خود به نفع وثیقه گیر اقدام می‌کند و در ادامه، شرکت پس از وصول درخواست و مسدود کردن اوراق بهادار درخواستی، مراتب را به وثیقه گذار و وثیقه‌گیر اطلاع می‌دهد.
لازم به ذکر است؛ فرآیند توثیق اوراق بهادار یکی از مزیت‌های مهم مغفول سهامداری در بازار سرمایه است که از آن می‌توان برای تأمین مالی در شرایط مورد نیاز، استفاده کرد.

 

ارسال نظر
اخبار روز
ادامه >>