کد خبر: ۱۳۵۱۰
۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۳:۳۴

تاکید وزیر اقتصاد بر تامین مالی بخش تعاون از مسیر ابزارهای نوین مالی

وزیر امور اقتصادی و دارایی در ارتباط ویدئویی با گردهمایی متولیان اجرایی بخش تعاون با رویکرد توسعه تعاون بستر ساز مشارکت مردم در جهش تولید در مشهد مقدس اعلام کرد:ارکان بخش تعاون که شامل معاونت تعاون وزارت تعاون، اتاق تعاون ایران، بانک توسعه تعاون و صندوق ضمانت سرمایه گذاری است همکاری قابل تقدیری با دولت سیزدهم داشته اند که جای تقدیر دارد.

به گزارش پرشین خبر از روابط عمومی بانک توسعه تعاون؛ احسان خاندوزی در این خصوص گفت: مجموعه دولت این آمادگی را دارد تا برای بالا رفتن ضریب اثربخشی تعاون در اقتصاد کشور هر اقدامی را که لازم باشد، انجام دهد.
وی افزود:در قانون تامین مالی تولید و زیرساخت‌ها که چندروز گذشته ابلاغ شده است محور‌هایی را برای بخش تعاون کشور در نظر گرفته است.
خاندوزی بیان کرد:ابزار‌های جدید تامین مالی همچون برات الکترونیک، اوراق گام، فکتورینگ فرصت متنوعی برای تامین مالی اعتباری بخش تعاون کشور فراهم کرده است.
وزیر اقتصاد یادآور شد:شرکت‌های تسهیلات یار ضمانت‌های الکترونیک می‌توانند کمک موثری به بخش تعاون کنند.
عضو کابینه دولت سیزدهم اعلام کرد:با توجه به وجود تعاونی‌های متنوع در سراسر ایران می‌توان از الگوی تامین مالی جمعی مبتنی بر الگوی تعاون استفاده کرد.
وی گفت:موضوع عرضه سهام اولیه تعاونی‌های کشور در بازار سرمایه در صورت وجود جذابیت‌های اقتصادی می‌تواند به عنوان یکی از گزینه‌های تقویت بخش تعاون پیگیری شود.
خاندوزی تاکید کرد:در گام می‌توان از ظرفیت دارایی‌های شرکت‌های بزرگ تعاونی در جهت انتشار اوراق مبتنی بر دارایی استفاده موثر کرد. این اقدام می‌تواند یک فرصت چند ده هزار میلیارد تومانی برای شرکت‌های تعاونی فراهم کند.
وی با تقدیر از زحمات و تلاش‌های آقای شیخ حسینی، مدیر عامل بانک توسعه تعاون تاکید کرد:دولت از تقویت تنها نهاد مالی توسعه‌ای بخش تعاون حمایت می‌کند. دولت از اینکه برخی از تسهیلات تکلیفی بانک توسعه تعاون کاسته شود، حمایت می‌کند. در صورت مطرح شدن این بحث در شورای پول و اعتبار با نظر مثبت با آن برخورد می‌شود.
خاندوزی گفت:انتخابات اعضای هیات مدیره شرکت‌های تعاونی سهام عدالت درهفته‌های اخیر آغاز شده است و نمایندگان بخش تعاون توانسته اند اعتماد رای دهندگان را جلب کنند.
وی اعلام کرد:یکی دو پروژه استانی بزرگ مقیاس در سال جهش تولید با مشارکت مردم می‌تواند از طریق سرمایه گذاری‌های تعاونی تامین مالی شود.
خاندوزی تصریح کرد:نسل نو تعاونی‌ها برای پاسخ به شرایط جدید می‌تواند کمک موثری به اقتصاد کند ما در مجمعه دولت می‌توانیم موانع پیش روی فعالیت تعاونی‌ها را برطرف کنیم.
وی تاکید کرد: با اهتمامی که در دولت آیت الله رئیسی نسبت به بخش تعاون وجود دارد می‌توان نسبت به توسعه بخش تعاون اقدام کرد. این گردهمایی می‌تواند نقطه شروع مناسبی برای تحول در بخش تعاون محسوب شود.
نیازمند حمایت از بانک مقتدر توسعه تعاون هستیم
رئیس اتاق تعاون ایران نیز پس از سخنان وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت:به رغم اقدامات دولت در افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون، اما به نظر می‌رسد برای اینکه یک بانک قوی و مقتدر در بخش تعاون داشته باشیم نیاز است که دولت افزایش سرمایه قابل توجهی برای این بانک در نظر بگیرد. همچنین باید تسهیلات تکلیفی بانک توسعه تعاون حذف شود تا این نهاد بتواند به وظایف توسعه‌ای خود عمل کند.
بهمن عبداللهی افزود:با توجه به نگاه مثبت وزیر اقتاد می‌توان افزایش سرمایه قابل توجهی برای بانک توسعه تعاون در نظر گرفت.
وی بیان کرد:صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون می‌تواند برای افزایش سرمایه از محل منابع تبصره ۱۸ استفده کند.

فرصت مطلوب برای مردمی سازی اقتصاد
معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز خطاب به احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی ودارایی گفت:تجمع متولیان بخش تعاون در یک گردهمایی فرصت بسیار مناسبی برای تحقق مردمی سازی اقتصاد و جهش تولید است.
حامد ویس کرمی افزود:همکاری و همراهی وزیر اقتصاد در اختصاص ۱۰ تا ۲۵ درصد منابع تبصره ۱۸ به تعاونی‌ها جای تقدیر دارد.
وی بیان کرد:با توجه به وقوف وزیر اقتصاد افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون در دولت سیزدهم محقق شده است، اما به نظر می‌رسد تا رسیدن به نقطه مطلوب نیاز است که وزیر محترم اقتصاد همراهی کنند.
ویس کرمی اظهار کرد:کاهش تسهیلات تکلیفی بانک توسعه تعاون می‌تواند بخشی از ظرفیت‌های بانک توسعه تعاون را آزاد کند.
وی گفت:املاک مازاد وزارت تعاون، کار ورفاه اجتماعی فهرست شده و با امضای آقای مرتضوی به وزارت اقتصاد ارسال شده است، اما مساعدت آقای خاندوزی در واگذاری این اموال به تعاونی‌ها در قالب روش‌های مختلف همچون واگذاری، اجازه بهره برداری و اجاره به شرط تملیک می‌تواند کمک بزرگی به بخش تعاون کشور کند.

آمادگی صددرصدی برای پرداخت تسهیلات تکلیفی به بخش تعاون
مدیرعامل بانک توسعه تعاون نیز در گفت وگوی ویدئویی با وزیر اقتصاد اعلام کرد:این بانک آمادگی دارد در صورت حذف تسهیلات تکلیفی عمومی، تسهیلات تکلیفی را به بخش تعاون اختصاص دهد.
محمد شیخ حسینی افزود:با حمایت مجلس و مساعدت دولت ظرفیت خوبی برای افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون در قانون بودجه سال ۱۴۰۳ از دو محل دیده شده است.

 

ارسال نظر
اخبار روز
ادامه >>