کد خبر: ۱۳۴۲۱
۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۰۰:۴۹

رعایت 3 محور اصلاح الگوی کشت؛ گام عملی در پی بهینه سازی تولید

مشاور معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت، اصلاح الگوی کشت را گام عملی برای بهینه‌سازی تولید، اصلاح آرایش کشت، شیوه کشت و اصلاح سازمان راهبری را برای بهینه شدن زنجیره تولید ضروری عنوان کرد.

به گزارش پرشین خبر، مجید حسنی‌مقدم مشاور معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت درباره «طرح الگوی کشت»، گفت: این طرح بر سه محور اصلاح آرایش کشت، اصلاح شیوه کشت و نظام تولید و همچنین اصلاح و بهبود سازمان راهبری و حمایت از زنجیره تولید، استوار است.

مشاور معاون وزیر در امور زراعت با اشاره به اینکه این سه محور به یکدیگر وابسته هستند، افزود: در حال حاضر با اصلاح الگوی کشت روبرو هستیم تا به سمت الگوی بهینه تولید پیش برویم.

وی تصریح کرد: یکی از اهداف اصلی در برنامه اصلاح الگوی کشت، ایجاد تعادل در تولید است یعنی تا حد ممکن با بیش‌بود و کمبود غیربرنامه‌ای مواجه نشویم و اصلاح الگوی کشت با اصلاح الگوی مصرف نیز در ارتباط، البته در این امر هماهنگی بین سیاست‌های تولیدی با سیاست‌های تجاری، ارزی و اقتصادی ضرورتی انکارناپذیر است.

مشاور معاون وزیر در امور زراعت با تاکید بر اینکه در حوزه کشاورزی با محدودیت‌هایی مواجه هستیم، یادآور شد: در این طرح یکی از اهداف مهم دیگر، استفاده بهینه از نهاده‌ها و عوامل تولید خواهد بود، پایداری تولید و تولید اقتصادی نیز از دیگر اهداف مورد نظر می‌باشد.

حسنی‌مقدم در مورد اینکه اصلاح الگوی کشت، فرایندی است که بهبود مستمر را به همراه دارد، عنوان کرد: در این طرح نباید محدود به مزرعه باشیم، بلکه نظام‌مند کردن و مدیریت‌پذیری در سه حوزه «تا مزرعه»، «در مزرعه» و «پس از مزرعه» به عنوان یک زنجیره پیوسته را دنبال می‌کنیم.

ارسال نظر
اخبار روز
ادامه >>