کد خبر: ۱۳۳۰۴
۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۳:۵۹

تولید بر محور صادرات، مهم ترین برنامه وزارت جهاد کشاورزی در سال ۱۴۰۳

وزیر جهاد کشاورزی گفت: صادرات، پشتیبانی پایدار برای محصولات کشاورزی است، به همین دلیل تولید بر محور صادرات، مهم‌ترین برنامه وزارت جهاد کشاورزی در سال جاری است.

به گزارش ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، محمدعلی نیکبخت در جلسه شورای معاونان وزارتخانه ضمن تبریک دهه کرامت افزود: سال ۱۴۰۲ بیش از یک میلیارد دلار افزایش صادرات محصولات کشاورزی داشتیم که از لحاظ وزنی ۱۳ درصد و از لحاظ ارزشی ۲۳ درصد نسبت به سال ۱۴۰۱رشد داشته است.
وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: بهبود دو میلیارد دلاری تراز تجاری بخش، نشان داده وضعیت کشاورزی از شرایط خوبی برخوردارست.
وی با اشاره به عنوان سال جهش تولید با مشارکت مردم افزود: بر همین مبنا باید در سال ۱۴۰۳ در تراز تجاری محصولات کشاورزی، بهبود چشمگیرتری داشته باشیم.
نیکبخت تصریح کرد: لازم است معاونت ها، سازمان‌ها و شرکت‌های تخصصی برنامه‌های خود را در راستای تسهیل امور و جلب مشارکت صادرکنندگان قرار دهند.
وی ادامه داد: علاوه بر تسهیل کار‌های فنی برای جهش صادرات، صنایع تبدیلی، تکمیلی و فراوری محصولات کشاورزی می‌تواند، زمینه ساز ارزش افزوده بیشتر و مکمل موفقیت صادرات باشند.
وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه ساختار اجرایی کشور طی دهه‌های متمادی به موازات واردات به صادرات نپرداخته است، گفت: شرایط به گونه‌ای است که اگر هم اکنون نیز در‌های کشور به روی واردات باز شود، علاقمندی برای واردات بسیار وجود دارد، اما همین شرایط زیر ساختی و علاقه برای صادرات کامل نیست.
وی محوری‌ترین اقدام دیگر در سالرجاری با توجه به نزولات جوی مناسب را موضوع آبخیزداری عنوان کرد و افزود: این اولویت اساسی ظرفیت‌های فراوانی برای ذخیره سازی آب و جلوگیری از فرسایش خاک، جلب مشارکت مردم و اجرای طرح‌های زود بازده دارد.
وزیر جهاد کشاورزی سرمایه گذاری در بخش شیلات و آبزی پروری را فرصت مناسب دیگری برای جهش تولید معرفی کرد و گفت: فقط یک استان خوزستان با شرایط ذخیره‌سازی آب‌های داخلی و سواحل فراوان می‌تواند به قطب آبزی پروری کشور تبدیل شود.
نیکبخت همچنین توسعه کشاورزی گلخانه‌ای را بهترین ظرفیت جهش تولید معرفی کرد و ادامه داد: در این بخش نیز ظرفیت‌های مغفول مانده فراوان وجود دارد که علاوه بر افزایش تولید و دریافت سفارش صادراتی، می‌تواند سبب بهره وری آب و خاک و جلب انبوه تقاضا‌های مشارکت مردم شود.
وزیر جهادکشاورزی مولد سازی سرمایه‌های راکد را یکی دیگر از درآمد‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری و تکمیل طرح‌های نیمه تمام معرفی کرد و افزود: اکنون بیش از ۳۵ همت مصوبه واگذاری از هیأت عالی مولد سازی دریافت کردیم که رتبه نخست کشوری در میان همه دستگاه‌ها محسوب می‌شود.

 

ارسال نظر
اخبار روز
ادامه >>