کد خبر: ۱۱۱۷۱
۱۴ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۵:۰۳

کاهش 15 درصدی سقف واردات لپ تاپ

رئیس اتحادیه فناوران رایانه تهران کاهش ۱۵ درصدی سقف واردات لپ‌تاپ و افرایش نرخ ارز را از مهم‌ترین چالش‌های بازار کالا‌های آی‌تی عنوان کرد.

به گزارش پرشین خبر؛ محمدرضا فرجی تهرانی، رئیس اتحادیه فناوران رایانه تهران گفت: یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی که در سال ۱۴۰۲ درگیر آن بودیم کاهش ۱۵ درصدی سقف واردات لپ‌تاپ بود.

به گفته وی در ماه‌های پایانی سال ۱۴۰۲، وزارت صمت با کاهش ۸۵ درصدی مجوز واردات کالا‌های آی تی، موانعی بر سر راه فعالیت تجار ایجاد کرده است و در نتیجه همه فعالان این حوزه با کمبود لپ‌تاپ مواجه شدند.

فرجی تهرانی با بیان اینکه این موانع واردکنندگان را به سمت خروج سرمایه از کشور سوق می‌دهد، تصریح کرد: این در حالی است که کاهش عرضه محصولات آی‌تی می‌تواند منجر به افزایش قاچاق کالا و خروج ارز از کشور شود.

رئیس اتحادیه فناوران رایانه تهران با اشاره به دیگر چالش‌های موجود در واردات لپ تاپ، افزود: از سوی دیگر با افزایش نرخ ارز قیمت تمام شده کالا نیز افزایش یافت. در ادامه این موضوع منجر به کاهش قدرت خرید مردم بیش از قبل شد.

وی افزود: کشور مبدا واردات لپ تاپ امارات است. یکی از مشکلات اساسی این است که شرکت‌های معروف آی تی دنیا که یکی از آن‌ها امارات است به ایرانی‌ها نمایندگی نمی‌دهند. در نتیجه افراد، فردی غیر ایرانی را مدیر عامل شرکت کرده تا در نهایت بتوانند جنس مورد نظر را خریداری کنند. این در حالی است که پس از این مرحله به تحریم داخلی یعنی تخصیص ارز بر می‌خورند.

رئیس اتحادیه فناوران رایانه تهران در پایان گفت: اگر وزارت صمت تغییری در سیاست‌های خود اتخاذ نکند، وضعیت بازار لپ تاپ، تبلت و پرینتر مساعدتر نخواهد شد.

ارسال نظر
اخبار روز
ادامه >>