email
save
کد خبر: ۱۱۰۵۶
۱۱ فروردين ۱۴۰۳ - ۰۰:۰۴
سالاریه خبر داد.

بهره برداری از فاز اول پایگاه پرتاب فضایی چابهار در سال جدید

رییس سازمان فضایی کشور از بهره برداری از فاز اول پایگاه پرتاب فضایی چابهار در سال جدید خبر داد.

به گزارش پرشین خبر؛ حسن سالاریه در خصوص ساخت پایگاه فضایی به منظور دسترسی به مدار‌های مختلف فضایی گفت: پایگاه چابهار، پایگاه اختصاصی بزرگی است و فاز‌های متعددی دارد که در حال تکمیل است و طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده، انشاالله فاز اول پایگاه چابهار که با اولین پرتاب‌های تحقیقاتی و عملیاتی شروع می‌شود، سال ۱۴۰۳ به بهره برداری می‌رسد.

وی افزود: انشاالله با تکمیل پایگاه چابهار و آغاز پرتاب‌ها از پایگاه چابهار، دسترسی ما به مدار‌های مختلف فضایی خیلی باز می‌شود و درنتیجه می‌توانیم تعداد پرتاب‌ها را افزایش دهیم و تنوع مدار گذاری از جمله شیب‌های مختلف مداری و همچنین ارتفاع‌های مختلف مداری داشته باشیم.

سالاریه در خصوص تعداد پایگاه‌های فضایی در کشور گفت: در حال حاضر پایگاه اختصاصی فضایی چابهار در حال تکمیل است و پایگاه‌های دیگری نیز در اختیار وزارت دفاع و مجموعه نیروی هوا و فضا سپاه هستند و قابلیت استفاده برای پرتاب‌های فضایی را دارند.

 براساس مصوبات شورای عالی فضایی، مدیریت کلان این پایگاه بر عهدهٔ سازمان فضایی و قرار است در زمینهٔ پرتاب موجود زنده، پرتاب ماهواره‌های سنجشی و ماهوارهٔ مخابراتی در مدار زمین اهنگ فعالیت کند بنابر این، این پرتاب‌ها به شرایط ویژه‌ای نیاز دارد و حتی‌الامکان باید در شرایط نزدیک به منطقهٔ استوایی صورت گیرد تا هزینه‌های پرتاب و انجام مانور‌های مداری آن به حداقل رسد

ارسال نظر
اخبار روز
ادامه >>