کد خبر: ۱۰۹۴۵
۰۵ فروردين ۱۴۰۳ - ۲۳:۳۲

بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره را افزایش داد

کمیته سیاست پولی بانک مرکزی ترکیه فراتر از انتظارات نرخ بهره را در عملیات‌های ریپو به مدت یک هفته ۵۰۰ واحد پایه افزایش داد و به ۵۰ درصد رساند.

به گزارش پرشین خبر به نقل از آناتول؛ تصمیم بانک مرکزی ترکیه پس از ضمن جدیت این بانک در مبارزه با تورم، گامی غیرمنتظره در میان کارشناسان و موسسات سرمایه گذاری خارجی بود.
در این رابطه، گزارش بانک سرمایه‌گذاری آمریکایی گلدمن ساکس می‌گوید: ما معتقدیم که تصمیم برای افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی ترکیه ممکن است عزم این بانک را برای تضمین ثبات قیمت و قابلیت اطمینان به سمت تغییر کامل به سیاست‌های سنتی افزایش دهد. ”
این بانک تایید کرد که افزایش نرخ بهره، کمتر از دو هفته مانده به انتخابات محلی ترکیه، سیگنال قوی از سوی بانک مرکزی ترکیه داشته است.
این گزارش می‌افزاید که بانک مرکزی ترکیه روند انقباض خود را حفظ کرده و مجدداً تأکید می‌کند که موضع سیاست پولی فعلی تا رسیدن به کاهش قابل توجه و دائمی در روند زیربنایی تورم ماهانه و همگرا شدن انتظارات تورمی با محدوده مورد انتظار ادامه خواهد داشت.
در این گزارش آمده است که انتظار می‌رود تورم تا پایان سال جاری در ترکیه به ۳۳ درصد کاهش یابد و در نیمه دوم همان سال به شدت کاهش یابد.
انتظار می‌رود که بانک مرکزی ترکیه کاهش نرخ بهره را از سه ماهه سوم سال ۲۰۲۴ آغاز کند.

 

ارسال نظر
اخبار روز
ادامه >>