کد خبر: ۱۰۹۰۸
۰۴ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۶:۰۲
مجری طرح زنبورداری خبر داد:

صدور الکترونیکی شناسنامه زنبورداری به صورت آنی

مجری طرح زنبورداری وزارت جهاد کشاوزی گفت: براساس مصوبه هیات مقررات‌زدایی، در سال جاری متقاضیان برای دریافت شناسنامه زنبورداری با مراجعه به درگاه ملی مجوزهای دولت و ورود به سامانه مجوزهای کشاورزی، اطلاعات درخواستی را ثبت و شناسنامه زنبورداری را به طور آنی دریافت می‌کنند.

به گزارش پرشین خبر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی؛ حسین اکبرپور درباره صدور الکترونیکی شناسنامه زنبورداری اظهار داشت: به دنبال ثبت محور شدن تقاضای شناسنامه زنبورداری، بخش زیادی از بروکراسی(کاغذبازی) اداری حذف و تاکنون ۱۵ هزار و ۵۰۰ شناسنامه الکترونیکی صادر شده است.
مجری طرح زنبورداری با اشاره به کوچ سالیانه و استقرار زنبورستان‌ها و اینکه شناسنامه الکترونیکی قابلیت صدور برای دست‌کم ۳۰ کلنی را دارد، ادامه داد: مقررات کوچ از ۱۵ اسفند تا ۱۵ فروردین سال نو قبل از کوچ به سازمان استان‌ها ابلاغ می‌شود تا مجوز برای کوچ و استقرار زنبورستان‌ها صادر شود. به این ترتیب زنبورداری که قصد جابه‌جایی کُلُنی را دارد باید از مراجع قانونی مبدا و مقصد با حفظ ضوابط برای صیانت از سرمایه خود، اجازه کوچ و استقرار دریافت کند.
وی به آمار سرشماری سال ۱۴۰۲ اشاره کرد و گفت: امسال سرشماری از ۱۸ مهر با مشارکت ۷ هزار نفر از کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی استان‌ها به مدت دو هفته در یک‌هزار و ۵۰۰ مرکز خدمات کشاورزی انجام و به این روش ۱۱ میلیون و ۴۳۲ هزار کلنی زنبور عسل سرشماری شد.
به گفته وی در این سرشماری میزان تولید عسل کشور ۱۲۱ هزار تن، ژل رویال ۹ تن و ۱۴۲ کیلوگرم، موم ۲ هزار و ۷۳۵ تن، گرده گل ۸۸۵ تن و بره‌موم ۱۸۳ تن بوده است.
اکبرپور افزود: ۷۳ هزار تن شکر از ابتدای دولت سیزدهم برای تغذیه ملکه در نوبت بهاره، پاییز و زمستان‌گذرانی اختصاص یافته است. در سال ۱۴۰۲، ۲۰ هزار تن شکر با محوریت اتحادیه سراسری زنبورداران ایران زمین و تشکل‌های استانی توزیع و ۱۳ هزار تن آن جذب شد.
وی یادآور شد: به طور متوسط هر کلنی به ۱۰ کیلوگرم شکر در سه نوبت بهاره، پاییز و زمستان‌گذرانی نیاز دارد که در پایان سال ۱۴۰۲ براساس مصوبه ستاد تنظیم بازار، اختصاص نهاده از طریق سامانه بازارگاه انجام گرفت.

پرداخت ۲ هزار و ۵۵۰ میلیارد ریال تسهیلات به زنبورداران
مجری طرح زنبورداری درخصوص اختصاص وام و تسهیلات به صنعت زنبورداری گفت: از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون به یک‌هزار و ۷۰۸ واحد زنبورداری متقاضی تسهیلات، ۲۱۱ میلیارد تومان وام پرداخت شده و ۱۵۷ فقره تسهیلات به مبلغ ۴۴ میلیارد تومان در قالب قرض‌الحسنه به متقاضیان خرید نهاده اختصاص یافته است.

صادرات یک هزار و ۳۱۱ تن عسل
اکبرپور از ظرفیت ۱۰ هزار تنی صادرات عسل خبر داد و افزود: پتانسیل مناسبی در کشور وجود دارد که به طور کامل از آن استفاده نشده به طوری که در ۱۱ ماهه سال ۱۴۰۲، یک‌هزار و ۳۱۱ تن عسل به کشورهای مختلف صادر شده است.
وی در رابطه با توسعه صادرات عسل نیز اظهار داشت: انعقاد تفاهم‌نامه با چین و پیگیری برای تعاملات با ارمنستان از جمله طرح‌های در دست اقدام است. با روسیه هم در حال رایزنی هستیم. ارمنستان و قرقیزستان دروازه ورود ما به اروپا و اوراسیا است که به دلیل صفر بودن نرخ تعرفه ترجیحی عسل به راحتی محصول خود را با هزینه کمتر به کشورهای مقصد صادر کنیم.
وی افزود: زنبورداری صنعتی پربازده است و با ۹۵ هزار بهره‌بردار تولیدات سلامت‌محور را عرضه می‌کند و علاوه بر تولید، در گرده‌افشانی محصولات کشاورزی مانند بادام و آفتابگردان نقشی تعیین‌کننده دارد.

 

ارسال نظر
اخبار روز
ادامه >>