email
save
کد خبر: ۱۰۹۰۰
۰۴ فروردين ۱۴۰۳ - ۰۰:۲۱
هشدار نارنجی برای مسافران و کشاورزان؛

بارندگی ها از روز یکشنبه تشدید می شود

سازمان هواشناسی با صدور هشدار سطح نارنجی از تشدید بارندگی‌ها در ۱۶ استان کشور و کولاک برف در مناطق سردسیر و کوهستانی خبر داد.

به گزارش پرشین خبر به نقل از وزارت راه و شهرسازی؛ بر اساس هشدار سطح نارنجی سازمان هواشناسی، تشدید فعالیت سامانه بارشی روزهای یک‌شنبه و دوشنبه موجب بارندگی شدید، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، در نقاط مستعد تگرگ و در نقاط کوهستانی و سردسیر کولاک برف خواهد شد.
این سامانه روز یک‌شنبه جنوب آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، ایلام، غرب و جنوب لرستان، شمال و نیمه شرقی خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، نیمه شمالی بوشهر، شمال و غرب فارس را در بر می‌گیرد.
دوشنبه نیز گستره بارش‌ها به نیمه جنوبی همدان، مرکزی، قم، البرز، تهران، غرب و جنوب اصفهان، لرستان، جنوب ایلام، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر و فارس می‌رسد.
خطراتی از جمله لغزندگی جاده‌ها، کاهش دید و اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده‌ای، ریلی و هوایی برای این شرایط جوی پیش‌بینی شده است.
آبگرفتگی معابر، جاری شدن روان‌آب، طغیان رودخانه‌ها، سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌ها نیز در اثر بارش‌ها رخ خواهد داد.
با توجه به تشدید فعالیت سامانه بارشی، در نواحی کوهستانی کولاک برف، احتمال سقوط بهمن در دامنه‌های برف‌گیر، صاعقه، رانش زمین و ریزش سنگ در نواحی کوهستانی نیز پیش‌بینی شده است که خسارت به سازه‌های موقت به ویژه چادرهای مسافرتی و خسارت به صنعت کشاورزی را به همراه دارد.
مسافران نوروزی باید نسبت به همراه داشتن تجهیزات لازم و سوخت کافی هنگام سفر با خودرو و عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها توجه داشته باشند.
پرهیز از فعالیت‌های کوه‌نوردی، خودداری از چرای دام و عدم تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع و اطمینان از استحکام سازه‌های موقت به ویژه چادرهای مسافرتی نیز ضروری است.
سازمان هواشناسی به لایروبی کانال‌ها و آب‌روها در نواحی سردسیر و آمادگی برای برف روبی توسط دستگاه‌های مربوطه و همچنین انتقال نهاده‌های کشاورزی به مکان‌های مسقف توصیه کرده است.

 

ارسال نظر
اخبار روز
ادامه >>