email
save
کد خبر: ۱۰۸۲۵
۲۸ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۹:۲۲

تشدید نظارت بر صحت عملکرد وسائل توزین و سنجش

طرح نظارت بر صحت عملکرد وسائل توزین و سنجش ویژه ماه مبارک رمضان و سال جدید، در «۴» محور ترازو‌های سبک مورد استفاده اصناف، جایگاه‌های سوخت مایع و «CNG» ترازو‌های گمرک و ترازو‌های فرودگاهی برنامه ریزی شده است.

به گزارش پرشین خبر؛ دکتر حسن خانه زر رئیس مرکز اندازه شناسی، اوزان و مقیاس‌ها در تشریح طرح نظارت بر صحت عملکرد وسایل توزین و سنجش در ایام ماه مبارک رمضان و ایام نوروز گفت: این طرح با هدف صیانت از حقوق متوازن آحاد مردم در نظام تولید، توزیع و مصرف «برای مصرف کنندگان با جلوگیری از کم فروشی» و «برای توزیع کنندگان با جلوگیری از زیادفروشی»، اجرا می‌شود.
وی با بیان اینکه طرح نظارت مضاعف بر صحت عملکرد کلیۀ وسائل توزین و سنجش مورد استفاده در دادوستد عمومی ویژه ماه مبارک رمضان و سال جدید از روز سه شنبه ۲۲ اسفند آغاز و تا ۱۳ فروردین ۱۴۰۳ در سراسر کشور اجرا خواهد شد، یادآور شد: در راستای اجرای ماده «۱۲» قانون تقویت و توسعۀ نظام استاندارد تمامی وسایل توزین و سنجش مورد استفاده در داد و ستد عمومی باید مورد آزمون دوره‌ای قرار گرفته و دارای برچسب تأییدیه صحت عملکرد باشند.
خانه زر؛ اعلام کرد: این طرح نظارتی در قالب یک بستۀ جامع و زمان بندی شده، در «۴» محور ترازو‌های سبک مورد استفاده اصناف، جایگاه‌های سوخت مایع و «CNG» ترازو‌های گمرک و ترازو‌های فرودگاهی برنامه ریزی شده است.
رئیس مرکز اندازه شناسی، اوزان و مقیاس‌ها در ادامه توضیح داد: در محور نظارت بر ترازو‌های سبک، با تعیین صنوفِ کبابی (فروش حلیم و آش)، میوه و تره بار، سوپرمارکت و خواربارفروشی، قصابی و پروتئین، فروشگاه‌های زنجیره ای، شیرینی و قنادی، آجیل و خشکبار، طلا و جواهر، نمایشگاه‌ها و بازارچه‌های مناسبتی با در نظر گرفتن زمان مرتبط با آن اعم از ماه مبارک رمضان و سال نو در اولویت نظارت قرار دارند.
وی اجرای طرح خالص فروشی در صنوف قنادی و خشکبار را مورد تاکید قرار داد و خاطرنشان کرد: اصناف می‌بایست وزن شیرینی و خشکبار را از وزن جعبه تفکیک نمایند.
به گفته خانه زر تمامی جایگاه‌های سوخت مایع و «CNG»، تمامی ترازو‌های مورد استفاده در گمرک و ترازو‌های مستقر در فرودگاه‌ها نیز در ایام طرح، تحت نظارت مضاعف کارشناسان این سازمان قرار خواهند گرفت همچنین بیش از «۶۰» نفر از کارشناسان ادارات کل استاندارد استان‌ها به همراه «۳۳» آزمایشگاه همکار مجری آزمون دوره‌ای با بیش از «۸۳» نفر بازرس در سراسر کشور در اجرای طرح همکاری دارند.
خانه زر ضمن درخواست همکاری از واحد‌های صنفی، اعلام کرد: شهروندان می‌توانند، نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را با الصاق عکس، ویدیو یا صدا و مراتب تخلف در کم فروشی را از طریق سامانه مردم دار-سامانه نظارت‌های مردمی به نشانی http://۱۵۱۷.inso.gov.ir ارسال نمایند.

 

ارسال نظر
اخبار روز
ادامه >>