کد خبر: ۱۰۷۳۵
۲۷ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۲:۳۴
اطلاعیه سازمان امور مالیاتی کشور؛

مزایای تسریع در اقدامات مربوط به صورتحساب های فروش

سازمان امور مالیاتی کشور با صدور اطلاعیه ای، مزایای تسریع در اقدامات مربوط به صورتحساب‌های فروش را اعلام کرد.

به گزارش پرشین خبر به نقل از رسانه مالیاتی ایران، بر اساس اطلاعیه سازمان امور مالیاتی کشور، صورتحساب‌های الکترونیکی ثبت شده در سامانه مؤدیان، با رعایت ماده ۹ قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان، مورد قبول بوده و قابل رسیدگی نمی‌باشند. بدیهی است صورتحساب‌های خارج از سامانه، مورد حسابرسی قرار خواهد گرفت.

اطلاعیه شماره ۲۶ - مزایای تسریع در اقدامات مربوط به صورتحساب‌های فروش
با عنایت به مفاد ماده ۳ قانون تسهیل تکالیف مودیان جهت اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، مشمولین عضو سامانه مودیان موظفند اظهارنامه پیش فرض ارزش‌افزوده دوره چهارم سال ۱۴۰۲ را که توسط سازمان امور مالیاتی کشور و با استفاده از اطلاعات موجود در سامانه مودیان تهیه شده را بر اساس اطلاعات خارج از سامانه تکمیل و مسترد نمایند؛ با توجه به فرصت ۲۱ روزه صدور صورتحساب الکترونیکی تا ثبت در سامانه مودیان، فروشندگان محترم قبل از اقدام به تکمیل فرم اظهارنامه و مسترد نمودن آن، ضروری است جهت بهره مندی از مواهب و مزایای قانون، نکات ذیل را مد نظر قرار دهند:

*صورتحساب‌های الکترونیکی ثبت شده در سامانه مؤدیان، با رعایت ماده ۹ قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان، مورد قبول بوده و قابل رسیدگی نمی‌باشند. بدیهی است صورتحساب‌های خارج از سامانه، مورد حسابرسی قرار خواهد گرفت.

*فروشنده پس از ثبت صورتحساب‏های فروش، با اطمینان بیشتری می‏ تواند نسبت به تکمیل اطلاعات خارج از سامانه خود اقدام و اظهارنامه تکمیل شده را مسترد نماید، لذا تسریع در ثبت صورتحساب‏های الکترونیکی در سامانه مودیان، امری ضروری است.

*با توجه به فرصت ۲۱ روزه فوق الذکر و نیز مهلت ۳۰ روزه خریدار برای واکنش به صورتحساب، اگر صورتحساب فروش صادره توسط فروشنده بصورت نسیه یا نقد/نسیه باشد و خریدار صورتحساب را تأیید نکند، فروش نقدی محسوب می‌شود. در صورت عدم تأیید صورتحساب تا ۱۴۰۳/۰۱/۳۱، فروشنده نه تنها به اندازه کل مبلغ صورتحساب، مشمول مالیات و عوارض فروش در دوره صدور صورتحساب خواهد شد بلکه به همین اندازه، از حد مجاز موضوع ماده ۶ دوره جاری وی کسر خواهد شد؛ لذا ضروری است نسبت به ترغیب خریداران درخصوص تایید سریع‌تر صورتحساب‌های فروش نسیه و نقد/نسیه اقدام شود.

*در صورتیکه فروشنده در نقش حق العمل کار مبادرت به صدور صورتحساب فروش نماید، تا زمانیکه ثبت در سامانه مودیان را به تاخیر انداخته و آمر نیز صورتحساب را تایید ننماید، فروش انجام شده به عنوان فروش حق العمل کار محاسبه گردیده و موجب کسر از حد مجاز حق العمل کار می ‏شود، لذا ضروری است در ثبت صورتحساب‌های فروش حق العمل کاری و ترغیب آمران برای واکنش سریع‌تر به آن‌ها اقدام شود.

 

ارسال نظر
اخبار روز
ادامه >>