کد خبر: ۴۳۱۸
۰۱ آذر ۱۴۰۲ - ۰۰:۱۴
در معاملات امروز بورس شاخص کل نسبت به روزهای قبل تغییر چندانی نداشت و همچنان فعالان بازار سهام منتظر ارائه لایحه بودجه و تصمیم دولت برای آینده بورس هستند.

به گزارش پرشین خبر؛ در جریان معاملات روز جاری شاخص کل بورس تهران بدون تغییراتی خاص نسبت به روزهای گذشته خود کار خود را به پایان برد تا بازدهی هشت ماه بورس اوراق بهادار تهران از ابتدیا سال تا کنون صفر باشد.
 شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در جریان معاملات روز جاری بدون تغییر خاص رویه منفی چند روز گذشته در پیش داشت تا بازدهی بورس تهران در پایان هشتمین ماه سال صفر باشد. البته نوسان اردیبهشت ماه و افت پس از آن را که کنار بگذاریم بازار رویه خوبی را برای سال 1402 تا این جا برای خود ثبت نکرده است.
 ارزش معاملات نقد در بورس اوراق بهادار تهران در این روز روی عدد 4 هزار و 532 میلیارد تومان بوده است که نشانه خوبی برای بازار نیست. امروز قرار بوده است که لایحه بودجه سال 1403 به مجلس برسد و اهالی بازار سرمایه در انتظار وضعیت تصمیم گیری دولت مردان برای بازار سرمایه و سال پیش روی هستند.
 البته که خبر مالیات بر صندوق‌های درآمد ثابت و سپرده‌های بانکی نیز بازار را تحت تأثیر خود قرار داد و از طرفی صحبت‌های رئیس کل بانک مرکزی در خصوص نرخ ارز و میزان دارایی‌های ارزی باعث شد تا دلار در بازار آزاد کمی عقب نشینی کند و بازار دلار محور بورس تهران نیز بی تأثیر از این اتفاق نبود.
 لایحه بودجۀ ۱۴۰۳ که قرار بود امروز با حضور رئیس‌جمهور تقدیم مجلس شود، با درخواست هیئت‌رئیسه و با توجه به بررسی نشدن بخش نهایی برنامه هفتم توسعه، به جلسۀ بعد از اتمام بررسی برنامه هفتم موکول گردید تا باز هم معامله گران دست به خرید یا فروش نبردند. گفته می‌شود که میزان فروش نفت، نرخ‌های تسعیر، بندهای مالیاتی و عوارض و تجدید ارزیابی دارایی‌ها از نکات مهمی هستند که بازار به آن توجه خواهد کرد و این موضوعی است که هر ساله اهالی بازار سرمایه را به چالش می‌کشد.
 سخنگوی اقتصادی دولت در نشست خبری صبح امروز خود این طور عنوان کرده است که بیش از 13 میلیارد یورو برای واردات کالاهای اساسی مصارف ارزی در نظر گرفته شده است و محاسبات بودجه 1403 بر اساس صادرات روزانه 1350 هزار بشکه نفت خام و میعانات با قیمت 65 یورو برای هر بشکه در نظر گرفته شده است همچنین افزایش حقوق کارکنان ۱۸درصد و بازنشستگان ۲۰درصد در نظر گرفته شده است.

 بررسی تکنیکالی شاخص کل بورس تهران
 شاخص بورس تهران از ابتدای سال جاری تا کنون و پس از گذشت هشت ماه از سال بدون بازدهی به کار خود پایان داد. البته در صورتی که افت و خیزهای ابتدای سال را برای شاخص در نظر نگیریم رویه بازار کاملاً منفی بوده است از سویی هم در آخرین نظر سنجی انجام شده در بین مردم که توسط ایسپا، مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران از 12 هزار نفر انجام شده است نشان می‌دهد که حدود 1.3 درصد از افراد تصمیم دارند در بازار بورس اوراق بهادار تهران سرمایه گذاری کنند و مسکن، طلا و کارآفرینی رتبه‌های اول تا سوم را به خود اختصاص داده است.
 بازار در این چند روز تمام توجه خود را به سمت مجلس و بودجه بندی سال 1403 معطوف کرده است تا ببیند که دولتی‌ها برای بورسی‌ها چه برنامه‌ای دارند.
 از منظر تکنیکالی هم شاخص همچنان در مفروضات قبلی خود ایستاده است و در مسیری کاملاً رنج و با سقف مقاومتی و کف حمایتی مشخص نوسان می‌کند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبار روز
ادامه >>