کد خبر: ۴۱۰۲
۲۸ آبان ۱۴۰۲ - ۰۷:۰۲
استاندار خوزستان:
استاندار خوزستان با اشاره به آتش زدن مزارع نیشکر و شلتوک در استان گفت: حتماً باید جلوی آتش‌زدن مزارع نیشکر و شلتوک گرفته شود و مسئولان در این خصوص باید اطلاع‌رسانی کنند.

به گزارش پرشین خبر؛ علی اکبر حسینی محراب عصر امروز شنبه در نشست شورای کشاورزی خوزستان اظهار کرد: از جهاد کشاورزی استان برای افزایش تولید در هکتار محصول گندم، کلزا و دیگر محصولات برنامه می‌خواهیم و شورای کشاورزی باید آن را مصوب و ساز و کاری را برای آن مشخص کند.
استاندار خوزستان اظهار داشت: اگر سال گذشته میانگین تولیدات کشاورزی ما ۲ تن در هکتار شده باشد این مقدار باید به ۳.۵ تا چهار تن برسد و در این راستا حرکت کنیم.
حسینی محراب با بیان اینکه کشاورزانی داریم که ۱۰ تن در هکتار تولید می‌کنند، افزود: باید کاری کرد که تمام کشاورزان به این سطح از تولید برسند و برای تحقق این مهم باید از تجربیات متخصصین کشاورزی استفاده کنند.
وی با تاکید بر استفاده از تجربیات کشاورزان و استان‌های دیگر در کشت محصولات کشاورزی، عنوان کرد: باید برنامه‌هایی برای افزایش تولید گندم در هکتار انجام داد چرا که گندم محصول استراتژیکی و راهبردی ما است.
حسینی محراب با اشاره به آتش زدن مزارع نیشکر و شلتوک در خوزستان گفت: حتماً باید جلوی آتش‌زدن مزارع نیشکر و شلتوک گرفته شود و مسئولان در این خصوص باید اطلاع‌رسانی کنند.
وی افزود: از تجربیات کشاورزانی که مزارع خود را آتش نمی‌زنند به طور حتم استفاده شود چرا که عناصری موجود در خاک که در این آتش‌سوزی‌ها می‌سوزند، می‌توانند به افزایش تولید محصول کمک کنند اما آن‌ها را با سوزاندن مزارع از بین می‌برند.
حسینی محراب بیان کرد: اداره محیط زیست و جهاد کشاورزی جرایم سنگینی را که قانون در مورد سوزان مزارع عنوان کرده است باید اعلام کند و این قوانین باید ضمانت اجرایی داشته باشند.
وی عنوان کرد: چند روز گذشته روزهای بسیار بدی به لحاظ آلودگی برای شهرهای اهواز و شوشتر بود و مردم درگیر آن بودند.
حسینی محراب با تاکید بر پیگیری استمهال وام‌های کشاورزی در خوزستان افزود: اگر دولت در این خصوص چیزی را عنوان کرده وظیفه ما پیگیری است و اگر نیاز باشد به طور حتم نامه نگاری کنیم.
حسینی محراب گفت: سازمان آب و برق نیز تجزیه و تحلیل خود را در رابطه با هوا، آب و بارندگی‌های امسال ارائه دهد چرا که تأمین آب در خوزستان خیلی مهم است.
وی با تاکید بر اجرای طرح‌های آبخیزداری در خوزستان عنوان کرد: از همه ماشین‌آلات دولتی دولتی جهاد، سپاه و هر نهادی که امکاناتی دارد باید برای تبدیل زمین‌های بیابانی و مناطقی که مستعد ریزگرد در فصل تابستان هستند، کمک گرفته شود.
حسینی محراب گفت: اگر منابع آبی را در خوزستان مدیریت نکنیم قطعاً در آینده با مشکل مواجه خواهیم شد چرا که هم تبخیر و هم هدررفت آب در استان بالا است.
وی با تاکید بر مصرف بهینه آب در خوزستان افزود: نباید کاری کنیم که آیندگان به دلیل بی‌آبی ما را لعنت کنند؛ البته از ابتدای امسال ذخایر آبی خوبی در استان داشتیم.
حسینی محراب بیان کرد: آبیاری زیرسطحی بهترین نوع آبیاری است اما قطعاً کشاورزان نمی‌توانند هزینه‌های این شیوه آبیاری را پرداخت کنند وگرنه شرایط اجرای آن در استان خوزستان وجود دارد.
وی گفت: جوانان ما باید همت و برای این شیوه آبیاری رقابت کنند تا هزینه‌های کمتری توسط کشاورزان پرداخت شود از طرفی آب زیادی را هم می‌توان ذخیره کرد.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبار روز
ادامه >>