کد خبر: ۴۰۱۲
۲۶ آبان ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۱

مافیای واردات از تثبیت نرخ ارز سود می برد

سیدابراهیم رییسی، رییس‌جمهوری ایران در این هفته از ضرورت مقابله با مافیای واردات بی‌رویه سخن گفت، اتفاقی که تراز تجاری منفی قابل توجه کشور آن را تایید می‌کند و به نظر می‌رسد بی‌تاثیر از و بر سیاست تثبیت ارز نیست.

به گزارش پرشین خبر؛ تثبیت نرخ ارز در شرایطی که تورم همچنان وجود دارد باعث افزایش واردات می‌شود، چرا که با وجود تورم هزینه تمام‌شده تولید افزایش پیدا می‌کند که منجر به افزایش قیمت کالای تولید داخل می‌شود. در نقطه مقابل وقتی قیمت ارز تثبیت شد قیمت کالای وارداتی هم در سایه تثبیت نرخ دلار دچار تغییر کمتری می‌شود و در نتیجه واردات ارزانتر از کالای تولید داخل خواهد شد.
در این شرایط واردات کالا هم به صرفه‌تر است و هم سود بیشتری خواهد شد، به همین خاطر مزیت کالای وارداتی در برابر تولید افزایش یافته و میزان تقاضای واردات بالا می‌رود.
در حال حاضر بانک مرکزی سیاست تثبیت ارزی را اتخاذ کرده است، سیاستی که به نظر می‌رسد در کاهش صادرات بعضی کالاهای صادراتی موثر بوده‌است.
از طرفی همزمان با افزایش واردات کشور، در هفته‌های اخیر رسوب کالا در گمرکات کشور افزایش یافته‌است. در این خصوص علیرضا مناقبی رییس مجمع عالی واردات با انتقاد از کندی فرایند تخصیص ارز اعلام کرده که تخصیص ارز و فرایند تهاتر به سختی انجام می‌شود و به دلیل کندی فرایند تخصیص ارز و تهاتر ارز حاصل از صادرات برای واردات، رسوب کالا در گمرک تشدید شده و واردکنندگان قانونی با مشکل مواجه شده‌اند.
سخنان سید ابراهیم رئیسی رییس جمهور در این هفته هم تا حدودی سطح بالای واردات را تایید می‌کرد، رییسی با تاکید بر ضرورت مقابله با مافیای واردات بی‌رویه، وزارتخانه‌های صمت، کشاورزی، تعاون و بهداشت را مکلف کرد تا با اتخاذ تدابیر، پیش‌بینی‌ها و مراقبت‌های لازم، مانع از ایجاد اخلال در روند تولید کشور از سوی مافیای واردات شوند.
افزایش واردات، کاهش صادرات برخی کالاها مانند شیر خشک و تقویت واردات آن، وجود قاچاق معکوس ناشی از نرخ ارز ترجیحی و قیمت‌گذاری دستوری در کنار تراز تجاری منفی نشان می‌دهد که مافیای واردات در سایه سیاست تثبیت ارزی سود برده است.
در چنین شرایطی تثبیت نرخ ارز می‌تواند درآمدهای ارزی و صادراتی را کاهش دهد و در نقطه مقابل با تضعیف قدرت رقابت تولید داخلی، میزان واردات را افزایش دهد، که این مسئله به مرور تعادل درآمد‌ها و مخارج ارزی را برهم میزند و با افزایش فشار بر درآمدهای ارزی موجب منفی شدن تراز تجاری می‌شود که در نهایت ممکن است آرامش ناشی از ارز تثبیتی را به هم بزند.
طلا لیدر شد
گزارش‌های اقتصادی ایالات متحده متفاوت از انتظار بازار بود. با منتشر شدن گزارش ها انتظارات از افزایش نرخ بهره در ماه دسامبر از بین رفت. این امر در کنار کاهش رتبه اعتباری ایالات متحده توسط شرکت مودیز باعث افزایش قیمت طلای جهانی شد.
بهبود ارزش انس طلا در روز چهارشنبه موجب تقویت سکه و طلا شد و بازار طلا با اهرم افزایش انس رشد کرد و به کاهش دلار بی‌تفاوت ماند.
در حال حاضر طلای آب‌شده در محدوده ۱۰ میلیون و ۴۶۰ هزارتومان تا ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان گرفتار شده‌است و بسته به آنکه از کدام طرف خارج شود می‌تواند در همان جهت حرکت کند.
شاخص کل و هم‌وزن خلاف جهت هم حرکت کردند
شاخص کل بازار سرمایه در این هفته بازدهی منفی داشت این در حالی است که شاخص هم وزن بازار سرمایه در این هفته هم تقویت شده است که نشان می‌دهد که سهم‌های کوچک بازار عملکرد بهتری نسبت به شاخص سازها ثبت کرده‌اند.
ارزش معاملات خرد در روز قبل به روند نزولی خود ادامه داد و میانگین ارزش معاملات خرد بازار در این هفته نسبت به هفته گذشته کاهش یافت. که نشان می‌دهد معامله‌گران‌ با توجه به ریسک‌های ناشی از بودجه و جنگ غزه همچنان برای ورود به بازار تعلل می‌کنند. شاخص کل در این هفته محدوده دو‌میلیون و ۵۰ هزار واحدی را از دست داده است و به حمایت دو‌میلیون و ۳۰ هزار واحدی نزدیک‌ است. که باید دید در هفته بعد ارزش معاملات خرد تقویت می‌شود تا از رشد بازار حمایت کند یا خیر؟

ارسال نظر
اخبار روز
ادامه >>