کد خبر: ۳۹۷۹
۲۴ آبان ۱۴۰۲ - ۲۲:۴۱
معاون انتقال و تجارت خارجی توانیر:
معاون انتقال و تجارت خارجی شرکت مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر) گفت: امکان اتصال برق بین ایران و اروپا فراهم شد.

به گزارش پرشین خبر؛ محمد اله‌ داد در جریان دومین روز از بیست و سومین نمایشگاه صنعت برق در نشست خبری افزود: اکنون با ارتباطی که بین کشورمان و ترکیه فراهم شده امکان تبادل برق با اروپا را فراهم آورده است.
وی با اشاره به این که، این کار نیاز به مذاکره های قراردادی و حقوقی دارد که در دست پیگیری است گفت: ۲ پروژه «ایر» و «آگیر» نیز برای ارتباط بین ایران و روسیه در دست اقدام است.
اله داد درباره ارتباط با سایر کشورها از طریق خطوط زیر دریایی، گفت: ارتباط با عمان مد نظر بود، اما در حال حاضر از نظر اقتصادی توجیه ندارد.
وی با بیان این که، پروژه مطالعاتی ارتباط برقی با قطر نیز در حال پیگیری است خاطر نشان‌کرد: اکنون با همه کشورهایی که مرز زمینی داریم، ارتباط الکتریکی وجود دارد.
اله داد با اشاره به صادرات برق به کشورهای عراق، افغانستان و پاکستان، افزود: ارتباط با ترکیه به دلیل اختلاف ساعت، روزهای تعطیل و ساعت کاری در اولویت است و اکنون نزدیک‌به ۴۰۰ مگاوات امکان تبادل وجود دارد و در سه و نیم روز واردات و سه و نیم روز صادرات به ترکیه انجام می شود.
معاون انتقال و تجارت خارجی توانیر، اولویت نخست صنعت برق را تامین نیاز داخل دانست و خاطرنشان‌کرد: اضافه تولید به صادرات اختصاص می‌یابد.
وی، ظرفیت تبادل انرژی با کشورهای همسایه را بیش از ۲ هزار مگاوات عنوان کرد و گفت: تراز تجاری کشور در این بخش صفر است.
اله‌داد از در دست ساخت بودن خط سوم واردات از ترکمنستان خبر داد و گفت: خط سوم واردات از ارمنستان هم در دست احداث است.
وی از تلاش برای افزایش ۴۰۰ تا ۵۰۰ مگاواتی خطوط وارداتی خبر داد و گفت: به همین میزان خطوط صادرات افزایش خواهد یافت.
بیست و سومین نمایشگاه بین المللی صنعت برق ایران طی مراسمی با حضور «علی‌ اکبر محرابیان» وزیر نیرو و وزرای انرژی افغانستان و پاکستان آغاز به‌ کار کرد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبار روز
ادامه >>