کد خبر: ۱۶۵۶۳
۲۱ تير ۱۴۰۳ - ۱۴:۵۳
مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران:

موازنه تراز انرژی در گرو بهینه سازی و مدیریت مصرف است

معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفت: با توجه به میزان بالای شدت مصرف انرژی کشور و عدم موازنه تراز انرژی، لزوم حرکت به سمت بهینه‌سازی و مدیریت مصرف، امری اجتناب‌ناپذیر است.

به گزارش پرشین خبر از روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، مجید چگنی در آیین امضای تفاهم‌نامه با انجمن تولیدکنندگان ترکیبی برق، حرارت و برودت که با حضور مدیرکل سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی راهبردی و مدیریت انرژی وزارت نفت، نایب‌رئیس هیأت‌مدیره انجمن صنفی نیروگاه‌های مقیاس کوچک (CHP) و جمعی از مدیران ارشد صنعت نفت و گاز در ساختمان ستاد شرکت ملی گاز برگزار شد، با بیان این مطلب، اظهار کرد: در حال حاضر، با توجه به تکالیف قانونی وزارت نفت و نیز قانون بودجه سنواتی که حرکت به سمت بهینه‌سازی را برای وزارتخانه‌های زیرساختی، ملزم کرده، در وزارت نفت حرکت‌ها و اقدامات مهمی در این زمینه صورت گرفته است.
وی با بیان این‌که نخستین گام در این حوزه، عرضه گواهی‌های صرفه‌جویی در بورس انرژی بود که هفته گذشته با حضور وزیر نفت در این مکان صورت گرفت، گفت: این اقدام، مسیر ما در این زمینه را هموار و گام‌های ما را استوارتر کرد.
به گفته چگنی، اکنون سرمایه‌گذاران می‌توانند با اطمینان خاطر از بازگشت زودهنگام سرمایه خود، در این مسیر گام‌های بلند برداشته و خدماتی ارزنده به کشور خود ارائه دهند.
معاون وزیر نفت در امور گاز ادامه داد: متأسفانه در حال حاضر، راندمان نیروگاه‌های کشور نسبت به متوسط استاندارد جهانی پایین‌تر است و یکی از راه‌های افزایش راندمان، همین استفاده از واحد‌های نیروگاهی، به‌ویژه تقویت نیروگاه‌های کوچک مقیاس و راه‌انداری بخش بخار آن، به‌منظور بازگشت مجدد حرارت به سیکل نیروگاهی است که از این طریق، می‌توان راندمان نیروگاه را افزایش داد.
چگنی با یادآوری این‌که انجمن تولیدکنندگان ترکیبی برق، حرارت و برودت در عرضه گواهی صرفه‌جویی پیش‌قدم شده، بیان کرد: تضمین می‌کنیم که در فصل سرما گاز نیروگاه‌های کوچک‌مقیاس (CHP)‌ها محدود نشود و به ازای سرمایه‌گذاری، گواهی صرفه‌جویی به آنها تعلق گیرد.
مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران با اشاره به تجربه موفق شرکت ملی گاز ایران در حمایت از نیروگاه‌های تجدیدپذیر، گفت: در این راستا، تاکنون به‌منظور حمایت از سرمایه‌گذاری در توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون، بالغ بر ۸ هزار میلیارد تومان حواله صرفه‌جویی گاز طبیعی توسط شرکت ملی گاز ایران صادر شده است.
وی در ادامه، بیان داشت: تشکیل صندوق بهینه‌سازی انرژی یکی دیگر از اقدام‌های مطلوب در زمینه بهینه‌سازی مصرف انرژی است که در این صندوق تسهیلاتی برای سرمایه‌گذاران در این حوزه در نظر گرفته شده است.
معاون وزیر نفت در امور گاز در ادامه، امضای تفاهم‌نامه با انجمن تولیدکنندگان ترکیبی برق، حرارت و برودت، طرح بهینه‌سازی موتورخانه‌ها و جایگزینی ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار بخاری با بهره‌وری بالا را از دیگر اقدامات شرکت ملی گاز ایران برشمرد و بیان کرد: با خرید گواهی صرفه‌جویی انرژی گاز از طریق بورس انرژی، می‌توانیم در آینده شاهد بهینه‌سازی و بازیافت حرارت باشیم.
شایان ذکر است که در پایان این مراسم، به‌منظور اجرای مواد «٤٦» و «٤٧» قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی و ایفای تکالیف قانونی شرکت ملی گاز ایران در حوزه بهینه‌سازی و صرفه‌جویی مصرف گازطبیعی، همچنین اجرای طرح‌های بازیافت حرارتی نیروگاه‌های CHP (تولید هم‌زمان برق و حرارت)، تفاهم‌نامه‌ای بین شرکت ملی گاز ایران و انجمن تولیدکنندگان ترکیبی برق، حرارت و برودت امضا شد.

 

ارسال نظر