کد خبر: ۱۶۴۳۸
۱۹ تير ۱۴۰۳ - ۲۲:۳۸
وزیر اقتصاد:

تعامل بین بخش اجرایی و دانش بنیان ها منشاء برکت برای کشور است

وزیر امور اقتصادی و دارایی در مراسم افتتاح آزمایشگاه داده کاوی مالیاتی اظهار داشت: عمیقا و عملا معتقد هستیم هر جا که تعامل و تضارب بین نظام اجرایی و سیاستگذاری کشور با نهاد‌های دانش بنیان و پژوهشی صورت بگیرد، حتما هم برای سیاستگذار و هم برای نهاد‌های علمی و پژوهشی برکت به همراه خواهد داشت.

به گزارش پرشین خبر از رسانه مالیاتی ایران، سیداحسان خاندوزی در مراسم افتتاح آزمایشگاه داده کاوی مالیاتی که امروز در سالن غدیر سازمان امور مالیاتی کشور برگزار شد، با تاکید بر اینکه همکاری بین نظام سیاستگذاری، مدیریتی و اجرایی کشور با نهاد‌های تولیدکننده دانش و پژوهش همواره منشاء خیر و برکت بوده و باید به فال نیک گرفته شود، افزود: عمیقا و عملا معتقد هستیم که هر جا که تعامل و تضارب بین نظام اجرایی و سیاستگذاری کشور با نهاد دانش و پژوهش کشور صورت بگیرد، حتما هم برای سیاستگذار و هم برای نهاد‌های علمی و پژوهشی برکت به همراه خواهد داشت.
وزیر اقتصاد با بیان اینکه این همکاری‌ها هم بخش دانش و پژوهش کشور را غنی‌تر می‌سازد، افزود: این رویکرد هم دست سیاستگذار را چه در مرحله تشخیص و شناسایی و تحلیل و چه در مرحله تجویز و توصیه و راهکار‌های سیاستی پر می‌کند.
دکتر خاندوزی افزود: در طول سه سالی که در دولت سیزدهم توفیق خدمتگذاری وجود داشت این باور در تمام سیاست‏ها و تصمیمات وزارتخانه مشهود است و می‌توان آن را چه در حوزه تسهیل کسب و کار که باب جدیدی از دسترسی‌های وسیع به حوزه کسب و کار فراهم کرد.
وی در ادامه گفت: در الگوی فعلی درگاه مجوز‌های کسب و کار این دسترسی نه فقط در داخل دستگاه‏ها و وزارتخانه بلکه برای کاربران عمومی و تحلیلگران بیرونی که می‌خواهند تحلیل‌ها را انجام دهند، نیز فراهم است.
وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه افشای اطلاعات صورت‌های مالی شرکت‌های دولتی نیز اقدام بزرگی است که در دولت سیزدهم و در راستای دسترسی به اطلاعات مالی شرکت‌ها صورت گرفته است، اظهار داشت: تقریبا می‌توان گفت در این زمینه صد درصد پیشرفت صورت گرفته است؛ به نحوی که از تعداد شرکت‌هایی که صورت‌های مالی آنها منتشر و در دسترس عموم قرار گرفته است از عدد صفر در پیش از شهریور ماه ۱۴۰۰ به عدد ۲۰۰۵ در حل حاضر رسیده است و به جز شرکت‌های انگشت شماری که مرتبط با مسایل امنیت کشور است، اطلاعات مالی همه شرکت‌های دولتی به شکل داده باز در اختیار عموم قرار گرفته است.
خاندوزی در ادامه ابراز امیدواری کرد که در گام بعدی اطلاعات این شرکت‌ها به شکل ماشین خوان در اختیار عموم قرار گیرد تا امکان تحلیل‌های سریع‌تر و دقیق‌تر برای پژوهشگران از این طریق فراهم شود.
وزیر اقتصاد ایجاد نظام داده‌ای و داده کاوی را یکی از سخت‌ترین حلقه‌هایی دانست که ایجاد و توسعه آن در وزارت اقتصاد و سازمان امور مالیاتی کشور پیگیری شد و گفت: تلاش شد دسترسی به این اطلاعات با رعایت اصل محرمانگی اطلاعات اشخاص حقیقی و حقوقی و بدون خدشه دار شدن اعتماد افراد فراهم شود.
خاندوزی در پایان با اشاره به اینکه بسیاری از سوء جریان‌های مالی و فرار‌های مالیاتی با ایجاد نظام تحلیل داده‌ها قابل شناسایی خواهد بود، افزود: اتفاق امروز این نوید را می‌دهد که در ادامه هوشمندسازی مالیاتی و برون سپاری و استفاده از ظرفیت‌های بیرون از بخش‌های دولتی این امکان فراهم شده است که هوشمندترین و برترین شرکت‌ها و نخبگان دانش بنیان کشور به کمک بخش دولتی بیایند تا این مسیر تدوام یابد.

 

ارسال نظر
اخبار روز
ادامه >>