کد خبر: ۱۶۲۸۱
۱۷ تير ۱۴۰۳ - ۱۸:۱۷

ارزش معاملات هفتگی بورس انرژی ۸۰.۳ هزار میلیارد ریالی شد

ارزش معامات ثبت‌ شده در این بازار طی هفته منتهی به روز چهارشنبه سیزدهم تیر ماه به ۸۰ هزار و ۳۹ میلیارد ریال رسید. طی دومین هفته از تیر ماه امسال از بازار بهینه‌سازی و محیط‌زیست در بورس انرژی ایران رونمایی شد و زمینه معامله اوراق گواهی صرفه‌جویی انرژی در این بازار پدید آمد.

به گزارش پرشین خبر از مدیریت ارتباطات بورس انرژی ایران؛ در اولین هفته بازگشایی بازار بهینه‌سازی و محیط‌زیست در بورس انرژی ایران بالغ بر ۲۵ میلیون اوارق گواهی صرفه‌جویی گاز در دو نماد از این تابلو مورد دادوستد قرار‌گرفت و ارزش ریالی برابر هزار و ۷۵۶ میلیارد ریال را در این بازار رقم‌زد.

نفت ستاره خلیج فارس موفق در فروش صادراتی
طی دومین هفته از تیر ماه بالغ بر ۱۷۵ هزار تن محصول در زیرگروه نفت، گاز و سایر حامل‌های انرژی از رینگ بین‌الملل بورس انرژی ایران به فروش رفت؛ این معاملات ارزش معادل ریالی برابر ۵۱ هزار و ۸۴۳ میلیارد ریال را در این بازار رقم زد.

شرکت نفت ستاره خلیج فارس در صدر برترین فروشندگان در رینگ بین‌الملل بورس انرژی ایران طی هفته دوم تیر ماه قرار گرفت. 

این شرکت در روز یازدهم تیر ماه برابر ۳۵ هزار تن نفتای کامل را در رینگ بین‌الملل عرضه‌کرد که با استقبال خوبی از سوی خریداران مواجه شد و در نهایت کل محصول عرضه‌شده در قیمت پایه برابر منفی ۲۵ دلار در هر تن به فروش رفت و این معامله ارزش ریالی برابر ۱۰ هزار و ۱۲۳ میلیارد ریال را رقم‌زد. 

این در حالی بود که شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس طی روز سیزدهم تیر ماه ۲۸۰ هزار بشکه نفت سفید با متوسط قیمت معامله منفی ۱۰ پریمیوم دلار در هر تن را به فروش رساند؛ این معامله ارزش ریالی معادل ۱۱ هزار و ۲۴۷ میلیارد ریال را به همراه داشت.

در عین حال شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس طی روز دوشنبه یازدهم خرداد ماه نیز ۲۸۰ هزار بشکه دیگر نفت سفید را در این رینگ به فروش رسانده و این معامله نیز ارزش معادل ریالی برابر ۱۱ هزار و ۲۶۳ میلیارد ریال را در رینگ بین‌الملل بازار فیزیکی بورس انرژی ایران رقم زده‌بود.

ثبت ارش ۱۷.۷ هزار میلیارد ریالی در رینگ داخلی
بررسی داده‌های بورس انرژی ایران از فروش حدود ۶۹ هزار تن محصول در زیرگروه نفت، گاز و سایر حامل‌های انرژی از رینگ داخلی بازار فیزیکی بورس انرژی ایران حکایت دارد. این معاملات ارزش معادل ریالی برابر ۱۷ هزار و ۷۸۶ میلیارد ریال را در این رینگ به ثبت رساند.

شرکت پالایش نفت شیراز با ثبت فروش ۷ هزار تن آیزوریسایکل با مجموع ارزش ریالی برابر ۲ هزار و ۳۸ میلیارد ریال در صدر برترین فروشندگان رینگ داخلی حامل‌های انرژی طی دومین هفته از تیر ماه قرار‌گرفت.
این در حالی بود که در این بازه هفتگی ۶ هزار تن سی‌او‌سی نیز از این رینگ مورد دادوستد قرار گرفت و ارزش ریالی برابر هزار و ۲۶۶ ریال را رقم‌زد؛ برتری تقاضا نسب به عرضه برای این محصول باعث شد تا ۲۹ درصد عرضه این محصول به فروش رود.

فروش ۴.۲ میلیارد کیلووات ساعت برق سلف
بازار برق بورس انرژی نیز طی دومین هفته از تیر ماه پررونق بود؛ در این بازه هفتگی ۴ میلیارد و ۲۳۷ میلیون کیلووات ساعت برق در تابلو مشتقه برق بورس انرژی ایران در بارپایه‌های روزانه، هفتگی و ماهانه به فروش رفت و این معاملات ارزش ریالی برابر ۶ هزار و ۱۴۰ میلیارد ریال را در این رینگ رقم زد.

مهم‌ترین عرضه‌های پیش‌رو
رینگ داخلی و بین‌الملل حامل‌های انرژی طی روز شنبه شانزدهم تیر ماه میزبان عرضه‌های نسبتا محدودی خواهد‌بود. شرکت فولاد خوزستان در این روز ۳۹۶ تن نیتروژن مایع و ۱۵۴ تن اکسیژن را در این بازار عرضه می‌کند.

این در‌حالی است که شرکت پتروشیمی نوری در این روز ۱۲ هزار تن رافینت، ۱۲ هزار تن نفتای سبک و ۳۱۱ هزار بشکه برش سنگین را در رینگ بین‌الملل عرضه خواهد‌ کرد.

 

ارسال نظر
اخبار روز
ادامه >>