کد خبر: ۱۶۲۴۸
۱۷ تير ۱۴۰۳ - ۱۲:۰۶

آغاز واکسیناسیون سراسری علیه «تب برفکی» در ۱۷ استان

مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی سازمان دامپزشکی کشور از آغاز فاز اول واکسیناسیون سراسری علیه بیماری تب برفکی همزمان در ۱۷ استان کشور خبر داد.

به گزارش پرشین خبر، رضا اسدی، مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی سازمان دامپزشکی کشور از آغاز فاز اول واکسیناسیون سراسری علیه بیماری تب برفکی همزمان در ۱۷ استان کشور خبر داد و گفت: پیرو تغییرات انجام شده در برنامه راهبردی تب برفکی که مبتنی بر وضعیت بیماری در مناطق و استان‌ها و مطالعات تحلیلی آینده‌نگر ترسیم شده، کشور به دو منطقه تقسیم‌بندی شده است به طوری که زمان فاز یک و دو واکسیناسیون تب برفکی در دام سبک و سنگین در دو منطقه کشور متفاوت در نظر گرفته شده و در کنار آن شهرستان‌ها و واحد‌های اپیدمیولوژیک پرخطر که تعداد رخداد بیماری در آنها نسبت به سایر مناطق بیشتر باشد نیز شناسایی و به‌صورت سه مرحله‌ای در طول سال تحت ایمنی‌زایی قرار می‌گیرند.

وی افزود: فاز یک واکسیناسیون سراسری علیه بیماری تب برفکی در ۱۷ استان به طور همزمان به مرحله اجرا در آمده است و این طرح تا ۱۰ شهریور ماه سال جاری ادامه خواهد داشت.

مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی سازمان دامپزشکی کشور تصریح کرد: در این برنامه دام‌های سنگین و سبک روستایی و عشایری به‌صورت رایگان با استفاده از اکیپ‌های مایه‌کوبی دولتی و بخش خصوصی بر علیه بیماری تب برفکی ایمن‌سازی می‌شوند.

وی ادامه داد: به‌منظور همسان‌سازی ایمنی بین دامداری‌های صنعتی و غیرصنعتی الزامی برای انجام مایه‌کوبی همزمان در دامداری‌های صنعتی نیز اعلام شده است که بر اساس آن دامداری‌های صنعتی باید با استفاده از توان خود نسبت به واکسیناسیون اقدام کنند.

اسدی خاطرنشان کرد: برنامه‌ریزی فعلی کنترل و پیشگیری از بیماری تب برفکی طوری ترسیم و چارچوب‌بندی شده است که از ایجاد رخداد‌های سینوسی در طول سال جلوگیری شود، در این صورت کنترل و جلوگیری از افزایش کانون‌ها بهتر و با ضریب اطمینان بیشتری صورت می‌پذیرد.

به گفته وی، انجام اقدامات تشدیدی در تردد دام، برگزاری دوره‌های آموزشی ترویجی و برقراری سیستم مراقبت فعال از دیگر اقداماتی است که در قالب برنامه ملی انجام می‌شود.

ارسال نظر
اخبار روز
ادامه >>