email
save
کد خبر: ۱۶۲۲۷
۱۷ تير ۱۴۰۳ - ۰۷:۱۶
با ابداعی جدید.

بدن انسان به کارخانه تولید داروی پسوزیاریس و سرطان تبدیل می شود

براساس پژوهشی جدید، سلول‌های مهندسی شده «ام آر ان ای» به کارخانه‌های زیستی کوچکی تبدیل شده اند که به طور موفقیت آمیز دارو‌هایی برای درمان التهابات پوستی و ۲ نوع سرطان تولید می‌کنند.

به گزارش پرشین خبر، این فناوری مسیر را برای درمان‌هایی فراهم می‌کند که در آن بدن بیماران دارو‌های مورد نیازشان را می‌سازد.

پیام رسان آر ان‌ای حاوی دستوراتی است که با کمک ماشین داخلی خود سلول را به تولید یک پروتئین خاص هدایت می‌کند. بسیاری به دلیل ارتباط ام آر ان‌ای با واکسن کووید ۱۹ از وجود این بخش دی ان‌ای آگاه شده اند، اما پتانسیل ام آر ان‌ای فراتر از این امر و شامل تولید درمان‌های مبتنی بر ژن برای طیف وسیعی از بیماری هاست.

تحقیقی که اخیرا منتشر شده جزییات مربوط به چنین کاربردی را توضیح داده است. محققان مرکز پزشکی ساوت وسترن تگزاس از ام آر ان‌ای مهندسی شده برای ترغیب سلول‌ها به ترشح کردن دارو‌های خود برای درمان موفقیت آمیز پسوزیاریس و سرطان در موش‌ها خبر داده اند.

دانیل سیگوارت پروفسور مهندسی پزشکی در این دانشگاه و همچنین یکی از مولفان پژوهش در این باره می‌گوید: این فناوری در آینده به بیماران کمک می‌کند تا به جای مراجعه به بیمارستان یا کلینیک ها، دارو را از داروخانه یا حتی ماهانه یک بار در ماه در خانه دریافت کنند. همین امر به ارتقای کیفیت زندگی آنها کمک می‌کند.

این دستاورد با پیشرفت‌های اخیر در حوزه تحقیقات ام آر ان‌ای مصادف شده که پیشرفتی در حوزه انتقال دارو با نانو ذرات به حساب می‌آید.

همزمان با پیشرفت‌های اخیر در تحقیقات ام آر آن ای، در زمینه ارائه درمان با استفاده از نانوذرات پیشرفت‌هایی ایجاد شده است. با این وجود بیشتر تحقیقات انجام شده درجهت تولید پروتئین‌هایی توسط سلول‌ها بوده که می‌توانند به طور مستقیم وارد سلول شوند یا مسیر‌های سلولی مانند آنچه برای اصلاح ژنتیک نیاز است را به وجود بیاورند.

در پژوهش پیش رو محققان رویکرد متفاوتی را در پیش گرفتند و بر خروج پروتئین‌های مهم از سلول‌ها تمرکز کردند تا بتوانند اثرات درمانی در سایر نقاط بدن داشته باشند. در داخل سلول پپتید‌های سیگنال (SPs) به عنوان برچسب‌های حمل ونقل اصطلاحی (واژه‌ای که محققان به کار گرفته اند) عمل می‌کنند تا پروتئین‌های تولید شده براساس دستورات ژنتیک را به مکانی که تعلق دارند، هدایت کنند.

برخی SP‌ها پروتئین‌ها را به بخش‌های داخلی سلول مانند هسته و میتوکندری هدایت می‌کنند و برخی دیگر که SP مخفی نامیده می‌شوند، سبب می‌شوند پروتئین‌ها در فضای خارج سلولی ترشح کنند. با توجه به این امر محققان فرض کردند SP مهندسی شده را می‌توان در کدام آر ان‌ای کپی پیست کرد تا پروتئین‌ها به طور معمول در فضای خارج سلولی به گردش درآیند.

یک بخش ایزوله شده از ام آر ان‌ای SP ترشحی از Factor VII را تولید می‌کند که یک پروتئین مرتبط با لخته شدن خون است. در مرحله بعد آنها این قطعه SP ام آر ان‌ای را به ۳۴ توالی ام آر ان‌ای دیگر متصل کردند که پروتئین mCherry را می‌سازند. این یک پروتئین فلورسنت است که به طور بصری نشان می‌دهد آیا اریتروپوئیتین به سلول‌ها ترشح شده است یا خیر. اریتروپوئیتین یک پروتئین مربوط به تولید خون است که برای درمان بیماری‌های التهابی و آنتی PD-L ۱ به کار می‌رود که این مورد نیز یک پروتئین دیگر است که برای درمان سرطان به کار می‌رود.

هنگامیکه محققان موش‌های مبتلا به بیماری خود ایمنی پوستی پسوزیاریس را درمان کردند، کدگذاری ام آر ان‌ای اصلاح شده، درمان کردند، پلاک‌های پوستی آنها به میزان قابل توجهی کاهش یافت. از سوی دیگر آنها موش‌های مبتلا به سرطان روده بزرگ و ملانوم متاستاتیک را با mRNA‌های اصلاح شده کد کننده ضد PD-L ۱ درمان کردند و در نتیجه استفاده از این شیوه، رشد تومور به طور قابل توجهی کاهش یافت و موش‌ها ۲ برابر موش‌های درمان نشده عمر کردند.

ارسال نظر