کد خبر: ۱۶۲۱۲
۱۶ تير ۱۴۰۳ - ۱۹:۱۳
بررسی عملکرد بازار‌های فرابورس در هفته منتهی به نیمه تیر ماه؛

رشد ۲۱۶ درصدی ارزش معاملات بازار نوآفرین

در هفته منتهی به ۱۵ تیر ماه بازار نوآفرین فرابورس شاهد رونق معاملات و رشد ۲۱۶ درصدی ارزش معاملات بود.

به گزارش پرشین خبر از مدیریت ارتباطات فرابورس ایران؛ طی هفته منتهی به نیمه تیرماه و در ۵ روز کاری بیش از ۲۴.۵ میلیارد برگه انواع دارایی مالی به ارزشی بالغ بر ۱۳۳ هزار میلیارد تومان در ۱.۵ میلیون تعداد معاملاتی، دست به دست شد.
ارزش معاملات به تفکیک بازار‌ها نشان می‌دهد طی این مدت بازار نوآفرین با معاملاتی نزدیک به ۲۷ میلیارد تومان، رشد ۲۱۶ درصدی در ارزش معاملات را ثبت کرده است.
در این ۵ روز ارزش معاملات بازار اول یک هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بود که ۴۱ درصد افزایش را تجربه کرد. در بازار دوم نیز بیش از یک هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان سهام معامله شد که ۳۲ درصد رشد داشت.
ارزش معاملات بازار پایه فرابورس نیز در این مدت ۹۰۰ میلیارد تومان بود و در بازار ابزار‌های مشتقه بیش از ۴۵ میلیارد تومان قرارداد ثبت شد.
همچنین بازار توافقی هفته گذشته شاهد جابه‌جایی بیش از ۷.۷ میلیارد تومان اوراق بود.
در بازار ابزار‌های نوین مالی نیز معاملات نزدیک به ۱۲۹ هزار میلیارد تومانی ثبت شد که ۲۷ درصد نسبت به هفته ماقبل کاهش داشت. در این بازار ارزش معاملات اوراق مالی اسلامی ۱۱۳ هزار میلیارد تومان بود. همچنین حدود ۱۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان واحد صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله، خریدوفروش شدند.
ارزش معاملات اوراق گواهی تسهیلات مسکن طی هفته گذشته بیش از ۱۸۵ میلیارد تومان بود.
نگاهی به صنایع پیشرو فرابورس در نیمه تیرماه نشان می‌دهد ارزش معاملات خرد بازار سهام و اختیار سهام بیش از ۳ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان بوده که حدود نیمی از آن متعلق به ۶ صنعت است.
به این ترتیب که صنایع محصولات شیمیایی، بیمه و صندوق بازنشستگی، انبوه‌سازی، استخراج کانه‌های فلزی، سرمایه‌گذاری‌ها، خودرویی و فلزات اساسی در مجموع بیش از یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از ارزش معاملات خرد بازار را در اختیار داشتند.
در پایان معاملات هفته گذشته شاخص کل فرابورس بدون نوسان قابل توجه در سطح ۲۲ هزار و ۱۵۴ به کار خود پایان داد. ارزش بازار نیز در عدد ۲.۳ میلیون میلیارد تومان قرار گرفت.

 

ارسال نظر