email
save
کد خبر: ۱۶۱۵۴
۱۶ تير ۱۴۰۳ - ۰۹:۰۲
از جنس هیالورونیک اسید.

ابداع هیدروژل خاص برای درمان جراحت های نخاعی

محققان هیدروژلی ابداع کرده اند که محیط را برای رشد دوباره عصب و ترمیم بافت در جراحت‌های نخاعی ارتقا می‌دهد.

به گزارش پرشین خبر، محققان روشی برای درمان جراحت نخاعی در حیوانات ابداع کرده اند که نتایج نویدبخشی به خصوص در زمینه بهبود موتور عملکردی طی دوره نقاهت داشت.

به طور دقیق‌تر محققان یک هیدروژل جدید از هیالورونیک اسید با پیوند دوپامین (HADA) و یک پپتید طراحی شده به نام HGF- (RADA) ۴-DGDRGDS (HRR) برای ارتقای یکپارچگی بافت پس از جراحت نخاعی توسعه دادند.

طبق بیانیه انجمن دستاورد‌های علمی آمریکا، محققان اشاره کرده اند هیدروژل مذکور رشد دوباره اعصاب پس از جراحت نخاعی در حیوانات را بهبود بخشیده است.

مولفان پژوهش در این باره نوشته اند: این استراتژی کاربرد‌های مختلفی در درمان جراحت سیستم‌های عصبی مرکزی و بیماری‌های دیگر دارد. ژل مذکور بافت اسکار متراکم را به یک محیط مناسب تبدیل می‌کند که سلول‌های مروج احیا می‌توانند به آن نفوذ از درمان اعصاب پشتیبانی کنند.

با این وجود محققان اشاره کرده اند برخی مواد زیستی خاص به ایجاد محیط مناسب تری برای ترمیم و رشد دوباره اعصاب در منطقه جراحت کمک می‌کنند. به گفته آنها بافت متراکمی که در این وضعیت ایجاد می‌شود واسطه مناسبی برای احیای اکسون عصبی نیست. ایمپلنت مواد زیستی خاص احتمالا روشی برای ترویج ترمیم اکسون‌ها در اسکار‌های نخاع است.

این پژوهش نشان داد که هیدروژل از جنس هیالورونیک اسید با پیوند دوپامین (HADA) و پپتید طراحی شده (HRR) با کورکومین و نوروتروفین-۳ (NT-۳) ارتقا یافته است. از آنجایی که NT-۳ عنصری است که باعث رشد عصبی می‌شود، عملکرد‌های حرکتی، حسی و مثانه را در موش‌ها و عملکرد‌های حرکتی سگ‌های نیش را با تقویت رشد مجدد عصب تا حد زیادی بهبود می‌بخشد. علاوه بر این، هیدروژل بافت اسکار را به یک محیط مساعد برای رشد آکسون تبدیل کرد.

مولفان پژوهش اعلام کردند هیدروژل مذکور در میزان نفوذ سلول‌های PDGFRβ+ در یک الگوی موازی، تبدیل اسکار‌های متراکم به بستر فیبری تراز شده که رشد مجدد آکسون را هدایت و تغییراتی ایجاد می‌کند.

ارسال نظر