email
save
کد خبر: ۱۶۰۴۳
۱۲ تير ۱۴۰۳ - ۱۹:۵۱

سامانه ثبت قراردادهای شغلی رونمایی شد

سامانه‌های ثبت قرارداد‌های شغلی، حوادث ناشی از کار، بازرسی مورد و سامانه مشاغل سخت و زیان‌آور در راستای هوشمندسازی حوزه روابط کار رونمایی شد.

به گزارش پرشین خبر؛ در مراسم تشریح عملکرد حوزه روابط کار وزارت تعاون روز سه شنبه از سامانه‌های ثبت قرارداد‌های شغلی، بررسی حوادث شغلی، بازرسی موردی و مشاغل سخت و زیان‌آور ذیل سامانه جامع روابط کار رونمایی شد.
علی‌حسین رعیتی‌فرد معاون روابط کار وزارت تعاون گفت: سامانه ثبت قرارداد‌های شغلی با آمار خوبی که به ما می‌دهد می‌تواند به بهبود شرایط کار کمک کند. برخی میگویند این تعداد کارگر پاره‌وقت و فصلی در کشور داریم، اما آمار رسمی و متقنی در دسترس نیست که به آن استناد کنیم. یکی از موارد قانون کار این است که کارفرما باید آمار و اطلاعات را در دسترس وزارت کار قرار دهد.
وی افزود: سامانه حوادث ناشی از کار است که به کارگر کمک ویژه می‌کند تا با احراز هویت در این سامانه، حادثه‌ای که برای آنها رخ داده است را ثبت کنند.
رعیتی‌فرد خاطرنشان کرد: سامانه بازرسی موردی، بازرسی از محیط کار را هوشمند کرده و اجازه دخالت افراد را نمی‌دهد. بازرسی هوشمند به ما کمک می‌کند که اطلاعات مربوط به بازرسی را وارد سیستم کرده تا از اعمال نفوذ جلوگیری شود. با توسعه این سامانه ارتقا ایمنی در کشور بالا می‌رود و دسترسی به آمار و اطلاعات در حوزه بازرسی بازار کار بیشتر می‌شود تا بتوانیم خدمت‌رسانی به مردم را تسریع کنیم.
سامانه مشاغل سخت و زیان‌آور، سامانه دیگری بود که امروز رونمایی شد، معاون روابط کار وزیر تعاون در این خصوص گفت: این سامانه هر کسی که در مشاغل سخت و زیان اور است با بارگزاری اسناد و مدارک و ثبت فرمی که در این سامانه مشخص شده است افراد می‌توانند تقاضای مشاغل زیان‌آور را به کمیته‌های بدوی ما بدهند. با این سامانه هر کارشناس ناظر در این حوزه دارای حساب کاربری است و می‌تواند نظر خود را به ثبت برساند تا در حق کارفرما و کارگر اجحافی صورت نگیرد.

 

ارسال نظر